Gündem Haberleri

  ABD’ye heyet gitmeli

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DEVLET eski Bakanı ve ANAP Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD'deki siyasi mekanizmalarda durdurulması için TBMM'nin Washington nezdinde bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

  Dışişleri'ninde de uzun yıllar büyükelçilik yapan İrtemçelik, ABD'de Türk Büyükelçiliği ve diğer kanalların elinden geleni yaptığını ancak gerçek muhatap olan TBMM'nin geç olmadan Washington'a bir milletvekili heyeti göndermesi gerektiğini belirtti.

  İrtemçelik, önümüzdeki perşembe günü Dış İlişkiler Komitesi'nde veya sonuç olumsuz olursa Temsilciler Meclisi'ne gelmesi planlanan tasarının engellenmesi için TBMM milletvekillerinin, ABD'li meslektaşları ile temasa geçmesi gerektiğini vurguladı. İrtemçelik, ‘‘Türk-Amerikan ilişkilerinin zedelenmemesi ve Türk tarihine leke sürülmemesi adına bunun yapılması hayati önem taşıyor. Bu Washington'da büyük etki yaratacaktır’’ dedi.

  Bu tasarının Temsilciler Meclisi'nde geçmesinin ileri vadede Türkiye'nin başını ağrıtacağını söyleyen İrtemçelik, TBMM'nin şu anda tatilde olması bahanesinin sadece Ankara'ya zarar vereceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı