GeriGündem ABD’ye: Fiili dayanışma bekleriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’ye: Fiili dayanışma bekleriz

ABD’ye: Fiili dayanışma bekleriz
refid:15108515 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da Güneydoğu Avrupa Ülkeleri (GAÜ) Dışişleri Bakanları’na hitap eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, özellikle Avrupa’da el altından PKK’ya destek verenlere karşı Türkiye’nin de aynı yöntemle yanıt vereceğini söyledi.

GAÜ kapsamında gerçekleşen Bölgesel İşbirliği Konseyi toplantısının ardından Halkalı’daki saldırıyla ilgili soruları yanıtlayan Davutoğlu şunları söyledi: “Bugün bölgemizdeki, Avrupa’daki ve dünyadaki herkes için bir sınav günüdür. Teröristlere karşı dayanışma gösterenler ile bu dayanışmada ihmal gösterenler arasındaki farkı biz de yapacağız ve kim ne tavır gösteriyorsa biz de ona göre tavır alacağız.”

3’lü mekanizma bugün içindi

Davutoğlu, GAÜ Zirvesi kapsamında Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında da, PKK terörüyle ilgili Irak ve ABD’yi uyardı. Davutoğlu, “Sözlü değil fiili dayanışma bekliyoruz” diyerek şunları söyledi: “Terör söz konusu olduğunda herhangi bir ikinci kaygı olmaksızın bütün tarafların, bütün komşularımızın, terörden muzdarip olan bütün ülkelerin tam bir dayanışma içerisinde olmasını bekliyoruz. Dayanışma da sözlü dayanışma anlamına gelmez. Fiili anlamda da terör tehdidinin ortadan kalkması için bizimle birlikte çalışmalılar. Üçlü mekanizmayı bunun için, bugünler için kurduk. Üçlü mekanizmanın en etkin şekilde işletilmesine büyük önem veriyoruz. Bundan sonra da üçlü mekanizmanın taraflarıyla çabalarımızı sürdüreceğiz ve her türlü tedbiri almaya kararlıyız.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle