GeriGündem ABD ve AB’den taziye, destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ve AB’den taziye, destek

ABD ve AB’den taziye, destek
refid:19033134 ilişkili resim dosyası

PKK saldırıları sonrası taziye ve destek mesajları yağdı.

ABD Başkanı Barack Obama, “Bu acımasız terör saldırısını kınıyoruz” deyip teröre karşı işbirliğinin süreceğini vurguladı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de, “Hiçbir siyasi dava veya hiçbir inanç, terörizmi mazur gösteremez. Dost ve müttefik Birleşik Devletler, resmen terörist bir örgüt olarak tanımladığı PKK’ya karşı Türkiye’nin mücadelesini desteklemeye devam edecektir” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen: Bu tür şiddet eylemlerinin hiçbir meşruiyeti olamaz. Kurbanların ailelerine ve sevdiklerine taziyelerimi iletiyorum. NATO müttefikleri terörle mücadelede Türkiye ile dayanışma halindedir.

Fransa Dışişleri Bakanlığı: Fransa, son iki günde terör örgütü PKK tarafından Türkiye'nin güneydoğusundaki askeri mevzilere gerçekleştirilen saldırıları şiddetle kınamaktadır. Bu son terör saldırıları Fransa'nın, terörle mücadele ve Kürt sorununa siyasi çözüm arayışındaki çabalarında Türkiye'nin yanında yer alma iradesini daha da kuvvetlendirmektedir.

AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un Sözcüsü Maja Kocijancic: Siyasi amaçlar, hiçbir zaman kan akıtılmasını haklı çıkaramaz. AB, bu zor durumda Türkiye’nin yanında.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle: Tüm taraflara, şiddetin artmasının önlenmesi için her şeyi yapması çağrısında bulunuyorum.

İngiltere Başbakanı David Cameron: Saldırı haberi beni dehşete düşürdü. Yaşanan can kayıpları karşısında son derece üzgünüm. Britanya’nın terörün her türüne karşı sizleri destekleyeceğini bilmezinizi isterim.

İran Büyükelçiliği de İran’ın da terörden çok çeken bir devlet olduğunu hatırlatarak saldırıyı kınadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle