Gündem Haberleri

  ABD Ulusal Bilimler Akadamesi'nde ilk Türk

  Hürriyet Haber
  10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne yabancı üye olarak seçildi. İTÜ'den yapılan açıklamada, Prof. Dr. Şengör'ün akademiye seçilen ilk Türk bilim adamı olduğu belirtildi. Prof. Dr. Şengör'ün önümüzdeki günlerde akademinin Washington'daki olağan toplantısına katılacağı ve 'Akademi üyelik protokolü'nü imzalayacağı duyuruldu.

  ABD Ulusal Bilimler Akademisi, dünyanın en seçkin bilimler akademisi olarak kabul ediliyor. 3 Mart 1863'te, ABD başkanını bilim-teknoloji konularında bilgilendirmek göreviyle ABD parlamentosunun kurduğu akademi, küçük bir grup bilimadamını da yabancı üye olarak seçiyor.

  Şengör, bu ödülle ‘‘kendi dalında, dünyada 10-15 kişi arasına girdiğini’’ söyledi. Şengör, şöyle devam etti:

  ‘‘Yaptığımız işin doğru yolda olduğunu görüp seviniyorum. Bir de Anıtkabir'e gitmeyi düşünüyorum, Atatürk'e teşekkür etmek için. O olmasaydı şimdi burada olmazdık. Onun için Anıtkabir'e gidip Atatürk'e 'görevin bu kısmını ifa ettik paşam' diyeceğim.’’ İSTANBUL

  Dünyaca ünlü bilim adamı

  Yurtiçinde ve yurtdışında, bugüne kadar 16 ödül alan 44 yaşındaki Prof. Dr. Celal Şengör, son olarak 1997 yılında, Fransız Bilimler Akademisi'nin her yıl verdiği ve dünyanın en önemli bilim ödüllerinden biri olan ‘‘Lutaud Yer Bilimleri Büyük Ödülü’’nün sahibi oldu. Taşkürenin yapısı ve bu yapının evrimini inceleyen bilim dalı ‘‘Tektonik’’te dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. Şengör, Avrupa Akademisi, Amerika, Avusturya ve Fransa Jeoloji Cemiyetleri ile Rus Doğa Bilimleri Akademisi'nin de üyesi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı