Gündem Haberleri

  ABD uçakları IŞİD'i vurdu: 11 ölü, 17 yaralı

  AA
  01.09.2014 - 20:41 | Son Güncelleme:

  ABD savaş uçaklarının, Irak'ın Musul kentine bağlı Zummar nahiyesi yakınlarına düzenlediği saldırılar sonucu terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı 11 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

  Musul'daki El-Cumhuri Hastanesi doktorlarından Velid Casim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zummar nahiyesi yakınlarına ABD uçakları tarafından düzenlenen hava saldırıları sonrası, hastaneye IŞİD militanı 11 kişinin cesedinin ve 17 yaralının getirildiğini söyledi.

  Casim, öldürlenlerden 6'sının farklı Arap ülkelerinden olduğunu, diğerlerinin ise Iraklı olduğunu kaydetti.

  Öte yandan Peşmerge güçleri Bölge Komutanı Kemal Ağa, dün girdikleri Zummar'da IŞİD tarafından yerleştirilen mayın ve bomba tuzaklarınının temizlenmesi için birlikleri nahiye dışına çıkardıklarını belirtti. Ağa, bu arada son 4 günde söz konusu nahiyeye bağlı 10 köyü kontrol altına aldıklarını ifade etti.

  IŞİD, 25 KİŞİYİ İDAM ETTİ

  Irak'ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetine bağlı Tikrit'te de 25 kişinin IŞİD tarafından öldürüldüğü bildirildi.

  Meclis güvenlik komitesi üyesi Salah ed-Duleymi, "IŞİD, kendilerine biat etmedikleri gerekçesiyle 2 gün önce Tikrit'te 25 Sünni vatandaşı idam etti" dedi.

  Duleymi, IŞİD militanlarınca yol kenarına atılan cesetlerin daha sonra bazı vatandaşlar tarafından alınarak ailelerine teslim edilmesi için Tikrit Devlet Hastanesi'ne götürüldüğünü ifade etti.

  Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların geçen haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Irak ordusu ve ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı