Gündem Haberleri

  ABD, Türkiye-Suriye sınırına ajan takviyesi yapıyor

  Hürriyet Planet
  07.09.2012 - 23:30 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Suriye-Türkiye sınırındaki varlığını güçlendirdiği, isyancı güçlere destek olmak amacıyla bölgeye daha fazla CIA ajanı ve diplomat gönderdiği öne sürüldü. Washington bu sayede isyancı saflarına El Kaide militanlarının sızmasını da önlemeye çalışıyor.

  Konuyla ilgili bilgilendirilen ABD’li yetkililer, Associated Press haber ajansına, son günlerde bölgeye gönderilen yaklaşık 10 kişilik grubun isyancıların siyasi ve askeri açıdan organize olma kapasitelerini artırdığını söyledi.

   

  Ajansa konuşan kaynaklar, planı kamuoyuna yetkileri olmadığı için isimlerinin açıklanmasını istemedi.

   

  Sınıra gönderilen bu ABD’liler Obama yönetiminin doğrudan silah vermeden isyancıların askeri gücünü artırmayı ve Irak ya da Basra Körfezi’ndeki diğer ülkelerden gelen radikal İslamcılar karşısında daha güçlü olmaları için destek vermeyi amaçlıyor.

   

  ABD’nin bu sayede bölgeden daha fazla istihbarat toplaması da öngörülüyor. Böylece Beyaz Saray’ın isyancılara “öldürücü olmayan destek” sağlama politikasını değiştirebileceği ifade ediliyor.

   

   
  İSYANCILARLA VE SIĞINMACILARLA GÖRÜŞÜYORLAR
  Pentagon ve Beyaz Saray sözcüleri, haberle ilgili olarak Associated Press’e yorum yapmaktan kaçındı.

   

  Ancak kaynakların aktardığına göre diplomatlar ve başta CIA olmak üzere istihbarat örgütlerinin ajanları, Suriye’nin dışında kalıyor, isyancıların liderleriyle görüşerek bu gruplara saflarını düzenlemeleri için yardımda bulunuyor. ABD’liler aynı zamanda bu safların kimlerden oluştuğunu, ne kadar silah sahibi olduklarını ve emir-komuta zincirinin nasıl işlediğini inceliyor.

   

  Yetkililer, isyancı güçlerinin yanı sıra taraf değiştiren Suriyeli subaylardan ve sığınmacılardan da bilgi alıyor.

   

  CIA’in eski yetkililerinden Reuel Gerecht, “Bu model ABD’lileri çatışmadan uzak tutup yerel kaynaklardan bilgi toplamak üzerinden işliyor” dedi.

   

  Ajansa konuşan kaynaklar ise Türkiye sınırından daha fazla giriş-çıkış olduğu için Ürdün yerine buranın seçildiğini belirtti.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı