Gündem Haberleri

  ABD, Türkiye odaklı silah sevkiyatı için düğmeye bastı

  Hürriyet Planet
  15.06.2013 - 16:08 | Son Güncelleme:

  Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını ve kırmızı çizginin aşıldığını açıklayan ABD, muhaliflere silah yardımı için koları sıvadı.

  ABD'li yetkililer, CIA'in Suriyeli muhaliflere Türkiye ve Ürdün'deki gizli üsler üzerinden silah göndermeye hazırlandığını söyledi.

  Amerikan gazetesi Washington Post'a konuşan yetkililer, söz konusu üslerin, sınırlı silah ve mühimmat sevkiyatına birkaç hafta içinde başlayabileceğini ifade etti.

  Haberde, silahların General Salim İdris liderliğindeki Yüksek Askeri Konsey bünyesinde hareket eden muhaliflere ulaştırılmasının hedeflendiği belirtildi.

  Gazetenin haberine göre, Obama yönetiminin muhaliflere yapılan askeri yardımın artırılmasını öngören yeni politikasını planlayan ABD yetkililer, artık bölgeye gönderilen silahların El Kaide bağlantılı grupların eline geçmeyeceğinden de daha emin.

  Yetkililer, CIA'in son dönemde isyancı grupların yapısını daha iyi anlamaya başladığını söyledi. Gazeteye konuşan bir yetkili, "Öldürücü nitelikte olmayan yardımlar arttıkça, Amerikan istihbaratı da bu adamlar hakkında daha fazla şey öğrendi. Kime güvenip kime güvenemeyeceklerini gördüler" dedi.

  CIA'in Suriye içinde yerleşik bir varlığı olmadığını ancak uzun süredir Türkiye tarafındaki üsleri kullandığını belirten yetkililer, silah sevkiyatının da ağırlıklı olarak Türkiye'den gerçekleşeceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı