Gündem Haberleri

  ABD tasarının kabulünden kaygı duyuyor

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD yönetiminin, sözde „Ermeni soykırımı“ karar tasarısının, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi’nde kabulünden büyük kaygı duyduğu öğrenildi.

  Amerikan kaynaklarından alınan bilgiye göre, önceki yönetimlerin de bu konuda aynı rahatsızlığa sahip olduğu ifade edilerek, bunun yasalarla çözülmesi yerine tarihe ve tarihçilere bırakılması gerektiği görüşü savunuldu.

  Söz konusu yasa tasarısının, bölgesel barış ve istikrara herhangi bir fayda getirmeyeceğini belirten kaynaklar, tasarının dış ilişkiler komitesinden geçmesi halinde ABD için çok önemli bir ülke olan Türkiye ile ikili ilişkilerin olumsuz yönde etkilenmesinden korktuklarını ifade ettiler.

  PROSEDÜR

  Söz konusu tasarı, bir üst organ olan Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi’ne gönderilecek. Tasarı bu komiteden de geçerse Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda değerlendirilmek üzere gündeme alınacak.

  Bu aşamada tasarı için 2 seçenek ortaya çıkacak. İlk seçenekte, tasarının Temsilciler Meclisi Mevzuat Komitesi’nde değerlendirilmesi ve Genel Kurul’a oylama için gönderilmesi öngörülüyor.

  İkinci seçenekte ise tasarının doğrudan Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na oylama için gönderilmesi söz konusu olacak.

  İlk seçeneğin tercih edilmesi durumunda süreç uzayacak, ancak tasarını kabulü için salt çoğunluk gerekiyor. İkinci seçenekte ise tasarı 3’te 2 çoğunluğun onayıyla kabul edilebilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı