Gündem Haberleri

  ABD-Taliban görüşmeleri başladı

  AA
  29.01.2012 - 13:25 | Son Güncelleme:

  New York Times gazetesi, ABD'li yetkililerle Taliban'ı temsil eden görüşmecilerin, Afganistan'daki savaşa son verme amacıyla güven ortamını başlatmak için ön görüşmelere Katar'da başladıklarını bildirdi.

  Gazetenin Taliban yetkililerine dayanarak verdiği haberde, görüşmenin gündeminde özellikle "tutuklu nakli" konusunun bulunduğu belirtildi ancak detay verilmedi.

   

  Gazetenin haberine göre, Afganistan Yüksek Barış Konseyi'nden Aminundin Muzafferi, bu görüşmelerde Katar'ın rolünü Afganistan hükümetine anlatmak için Katarlı resmi bir heyetin daha sonra Kabil'e gitmesinin beklendiğini belirtti.

   

  Gazetenin haberinde ayrıca, 4 veya 8 kişiden oluşan Taliban delegesinin,siyasi temsilcilik bürosu kurmak için Pakistan'dan Katar'a gittiği kaydedildi.

   

  Amerikalı yetkililerin de bu toplantıları yalanlamadığı, görüşmelere bu defa Pakistan'ın da sessiz onay verdiğinin düşünüldüğü belirtildi.

   

  AFGAN HÜKÜMETİ TALİBAN’LA GÖRÜŞECEK

  Afganistan'da hükümet, barış görüşmelerini canlandırmak amacıyla Taliban ile Suudi Arabistan'da görüşmeyi düşünüyor.

   

  BBC'nin internet sitesinde, Batılı ve Afgan yetkililere dayandırılarak verilen habere göre hükümet Taliban ile Suudi Arabistan'da görüşmeyi planlıyor.Taliban'ın da Suudi Arabistan'daki görüşmeye olumlu baktığı kaydediliyor.

   

  Yetkililer, söz konusu görüşmenin, Taliban'ın Katar'da siyasi temsilcilik bürosu açmasından önce, gelecek haftalarda yapılmasının planlandığını belirtti.

   

  Taliban daha önce Afganistan'daki Hamid Karzai hükümetini tanımaya reddetmiş, sadece ABD ve Kabil'deki diğer müttefiklerle görüşeceğini açıklamıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı