Gündem Haberleri

  ABD, tahliye için Kıbrıs’tan üs istedi

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  11.09.2013 - 01:30 | Son Güncelleme:

  Suriye’ye olası bir operasyon şimdilik ötelenmişe benzerken ABD, Kıbrıs Rum Kesimi’nden vatandaşlarını tahliye etmek için üs talep etti.

  ABD Savunma Bakanlığı’nın, Suriye operasyonu hazırlıkları çerçevesinde Kıbrıs Rum yönetiminden tahliye helikopterlerine üs olarak Larnaka havaalanının bir bölümünü istediği bildirildi. Amerikalı yetkililer talepleri çerçevesinde dün Larnaka havaalanının eskiden kullanılan bölümünü teftiş etti. Rum internet haber sitesi ANT-1’in haberine göre, askeri ve sivil birimlerden oluşan Amerikan heyeti dün öğle saatlerinde İngiltere’nin Dikelya üssü yakınındaki Larnaka havaalanına geldi. Havaalanın günümüzde uçak hangarları olarak kullanılan eski tesislerini kontrol eden Amerikalılar, tahliye karargâhı olacak binayı da belirledi. Gelen ilk haberlere göre, ABD, Larnaka havaalanını Lübnan ile Kıbrıs adası arasında hava köprüsü kurmak amacıyla kullanacak. Tahliye helikopterlerinin üsleneceği havaalanına binden fazla Amerikan askeri konuşlanacak ve olası Suriye operasyonu sırasında özellikle Lübnan’da toplanacak Amerikan vatandaşlarının tahliyesi sağlanacak.

  Rumlar’dan izin

  Suriye operasyonunda topraklarının saldırı amacıyla kullanılmasına karşı çıkan ve BM Güvenlik Konseyi kararı talep eden Rumlar, tahliye operasyonlarına ise izin vereceğini açıkladı. Larnaka havaalanı, 2006’da Hizbullah-İsrail çatışması sırasında da Lübnan’dan yabancıların tahliyesi amacıyla üs olarak kullanılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı