Gündem Haberleri

  ABD: Suriye ve İran dünyada yalnız kaldı

  WASHINGTON (A.A)
  20.01.2006 - 07:28 | Son Güncelleme:

  ABD yönetimi, Suriye'yi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile yaptığı görüşmeyi, iki liderin “uluslararası alanda yalnız kaldıklarının işareti” olarak nitelendirdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, yaptığı açıklamada, “Bu görüşme hakkında söylenebilecek tek şey, görüşmenin bu liderlerin dünyanın geri kalanından soyutlandıklarının işareti olduğudur” dedi. McCormack, Suriye hakkında BM Güvenlik Konseyi'nde kararlar alındığını belirterek, “Yakın bir gelecekte İran da kendisini BM Güvenlik Konseyi'nin önünde bulabilir” dedi.

  Suriye ve İran için “baskıcı ve otoriter yönetimler” ifadesini kullanan sözcü, “Bu iki devlet de terörizmi desteklemektedir” diye konuştu.

  Suriye Cumhurbaşkanı Esad, Ahmedinejad ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “Gerek İran'ın, gerekse bir başka devletin barışçıl teknoloji elde etmesini destekliyoruz” demişti. Ahmedinejad da konuşmasında, iki ülkenin politikalarını koordine etme ihtiyacında olduklarını söylemişti. Esad, Ahmedinejad'ın seçilmesinden sonra İran'ı ziyaret eden ilk devlet başkanı olmuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı