Gündem Haberleri

  ABD siber savaş teknolojilerini kullanmaktan çekiniyor

  New York Times
  18.10.2011 - 13:01 | Son Güncelleme:

  ABD'nin, Libya'daki NATO operasyonlarında ve El Kaide'nin eski lideri bin Ladin'in öldürülmesi operasyonlarında siber savaş teknolojilerini kullanmak istediği ancak son anda vazgeçtiği ortaya çıktı.

  Libya’da Mart ayında başlatılan NATO operasyonları öncesinde, Obama yönetiminin yeni bir çeşit siber savaş planını denemeyi planladığı ortaya çıktı. Buna göre, devrik lider Muammer Kaddafi’nin NATO uçaklarını tehdit eden hava savunmasını bozmak ve etkisiz kılmak için siber saldırı yapılması düşünüldü.

   

  Yapılacak siber saldırıdaki amaç, Kaddafi rejiminin bilgisayar ağlarındaki güvenlik duvarlarını aşmak ve askeri iletişime zarar vermekti. Bu şekilde, radarların NATO uçaklarını tespit etmesi ve elde ettiği bilgiyi füze bataryalarına iletmesi engellenecekti.

   

  Yapılan planlara rağmen, Obama yönetimi ve bazı askeri yetkililer, düzenlenecek siber saldırının özellikle Çin ve Rusya gibi rakip ülkelere bir örnek teşkil edebileceği düşüncesinden rahatsızlık duydu. Bu durum, siber operasyonun kısa bir sürede gerçekleştirilmesi gerektiği veya Başkan Barack Obama’nın Kongre’yi bu plandan haberdar etmeden planı nasıl hayata sokabileceği konusunda soru işaretleri doğurdu.

  Alınan son kararla, ABD’li yetkililer siber savaş operasyonları düzenlenmesinden vazgeçti ve geleneksel silahlara yöneldi.

   

  Ancak Obama yönetiminde yaşanmış olan siber savaş tartışması, bu teknolojinin yeni savaş türü olarak giderek güçlendiğine işaret etti. Şu an geçerli olan soru ise ABD’nin siber saldırılar düzenlemesi için nasıl ve ne zaman harekete geçeceği.

   

  PAKİSTAN’DA KULLANILACAKTI

  Obama yönetimi ABD’nin dijital kapasitesini geliştirme sürecini hızlandırırken, siber savaş altyapısının devletin, ordunun ve kamunun önemli altyapılarını korumak için gerektiği açıkça ortaya çıkıyor. Stratejik ve Uluslararası Araştırma Enstitüsü’nde teknoloji ve ulusal güvenlik uzmanı olan James Lewis, “Bu yeni savaş türünün kullanımında ‘silaha ilk davranan’ biz olmak istemiyoruz” dedi.

   

  Libya operasyonunda gösterilen çekingen tutum, birkaç hafta sonra, El Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonda da baş gösterdi. ABD, 2 Mayıs’ta düzenlenen operasyonda, Pakistan topraklarına sızarken bilgisayar ağı üzerinden yapılacak siber saldırıyla Pakistan’ın radarlarını etkisiz kılmayı planladı.

   

  Ancak ABD’li yetkililer bu plandan da vazgeçti ve operasyonda radara yakalanmayan Kara Şahin helikopterleri kullanıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı