Gündem Haberleri

  ABD Savunma Bakanı Rumsfeld Afganistan'da

  Hürriyet Haber
  16.12.2001 - 13:11 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Afganistan`ın başkenti Kabil yakınlarındaki Bagram hava üssüne indi. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ülkesinin Afganistan toprağında gözü olmadığını söyledi.

  Afganistan`ın başkenti Kabil yakınlarındaki Bagram hava üssünde Afganistan geçici hükümetinin başına getirilen Hamid Karzai ile buluşan Rumsfeld, Karzai`ye, ``En başından beri buradaki operasyonlarımızın Afganistan`a, Afgan halkına ve bir dine karşı olmadığını açık biçimde ortaya koymaya çalıştık. Bu (operasyon) terörizme karşıydı`` dedi.  

  Sovyetler Birliği işgali sırasında yapılan Bagram hava üssünde birhangarın merdivenlerinden odaya çıkarken Karzai`ye açıklama yapan Rumsfeld, ``ABD`nin toprakta gözü yok. Burada bulunuşumuzun temel amacı ülkeden teröristleri atmak ve terörizmin hamisi olmayan bir hükümet kurulması`` diye konuştu.  

  Karzai ise Rumsfeld`e, Afgan halkının Taliban ve terözmle mücadeleye yardım eden Amerika`ya teşekkür ettiğini söyleyerek, ``Başlangıçta ülkede birçok şeyi yapmak için kapasitemiz yoktu. Burayageldiniz ve bize yardım ettiniz, isteğimiz fırsatları elde etmek için yardım sağladınız`` dedi.  

  HAVALANINDAKİ PATLAMADA 2 YARALI

  Bu arada, Afganistan`ın güneyindeki Kandahar kenti havaalanında meydana gelen patlamada, 2 Amerikan deniz piyadesinin yaralandığı bildirildi. CNN televizyonu, patlamanın, Amerikan askerlerinin patlayıcıları imha etmeye çalıştığı sırada meydana geldiğini belirtmişti.

  Afganistan`da Taliban rejimi yıkıldığından bu yana ülkeye gelen en üst düzey Amerikalı yetkili olan Rumsfeld`in Bagram`daki Amerikan askerlerini göreceği ve Almanya`nın Bonn kentindeki Afganistan`ın geleceği konferansında geçici hükümetin başına getirilen Hamid Karzai ile görüşeceği bildiriliyor.  

  Bagram hava üssünün denetimi, Amerikan ve İngiliz askerlerinin elinde bulunuyor. Rumsfeld, Afganistan`a gelmeden önce Kafkas ülkeleri Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan`ı ziyaret etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı