Gündem Haberleri

  ABD Savunma Bakanı: K.Irak'a operasyon için istihbarat gerekli

  (a.a.)
  21.10.2007 - 21:20 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Türkiye'nin Irak topraklarında büyük boyutlu bir askeri harekata girişmeden önce PKK'lı teröristlerin tam yerine ilişkin istihbarat elde etmesi gerektiğini söyledi.

  Güneydoğu Avrupa ülkeleri savunma bakanları toplantısı için geldiği Kiev'de Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le görüşen Gates, daha sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hemen sınır ötesi bir operasyona girişeceğini sanmadığını da ifade etti.

  Gates, "Sanırım teröristlerle mücadelede birinci ve en önemli sorun, harekata geçilmesini sağlayabilecek istihbarattır. Türk bakana, harekata geçilmesini sağlayacak istihbarat olmadan, spesifik hedefler bulunmadan sınırın diğer tarafına büyük bir güç göndermenin muhtemelen yan (sivil) kayıplara yol açabileceğini söyledim" dedi.

  Gates, Türkiye'den Irak'a büyük boyutlu bir askeri güç göndermeyeceği yönünde garanti alıp almadığı sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. ABD Savunma Bakanı, "Ancak sanırım, bir şeylerin olmak üzere olduğu yönünde bir izlenim almadım" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı