Gündem Haberleri

  ABD: Sadece suikasta karışanlara yaptırım istedik

  a.a.
  27.10.2005 - 12:39 | Son Güncelleme:

  ABD, Fransa ile birlikte hazırladığı ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasında dolaştırmaya başladığı karar tasarısının, Suriye'ye değil, sadece Refik Hariri suikastine karıştığından şüphelenilen kişilere yaptırım çağrısında bulunduğunu bildirdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, ülkesinin Suriye'ye yönelik uluslararası yaptırımlara karşı olduğuna dair açıklamasına verdiği yanıtta, iki gündür Konsey'de dolaştırılmakta olan karar tasarısının bireylere karşı yaptırımları ele aldığını belirtti. Sözcü McCormack, bu karar tasarısında istenenin, BM bağımsız soruşturma komisyonunun raporunda, suç ortağı veya organizatör olarak adı geçen kişilere karşı özel yaptırımlar uygulanması olduğunun altını çizdi.

  KARAR TASARISINA ELEŞTİRİ

  Suriye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faysal Mikdad, Konsey üyelerine dağıtılan karar tasarısını eleştirerek, bunu ABD'nin Suriye'ye karşı siyasi tavrı olarak değerlendirdi.
  Karar tasarısının, ABD'nin Suriye'ye yönelik maksatlarını yansıttığını ve bunun yeni olmadığını söyleyen Mikdad, “Rusya ve diğerlerinin böyle bir siyasi programı uygulamayı kabul etmeyeceklerine eminim, çünkü bu onların değil, ABD'nin siyasi programı” diye konuştu.

  ABD ve Fransa'nın önceki akşam BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasında dolaştırmaya başladığı karar tasarısı, Suriye'den Hariri suikastına karıştığından şüphe edilen tüm Suriyelilerin tutuklanmasını istiyor.
  Suriye'nin bu konuda tam işbirliği yapmasını talep eden karar tasarısında, “Güvenlik Konseyi, soruşturma komisyonunun bu terörist eyleme karıştığından şüphe ettiği tüm Suriyeli yetkili ve sıradan vatandaşın Suriye tarafından tutuklanmasını ve bunların sorgulanması için komisyona teslim etmesini kararlaştırmıştır” deniliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı