Gündem Haberleri

  ABD: Ortadoğu'da sınır değişmesi söz konusu değil

  WASHINGTON (A.A)
  16.08.2006 - 08:58 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'un Ortadoğu'ya yönelik çabalarının sınırların değişmesini öngörmediğini ve ABD'nin Türkiye ve Irak'ın toprak bütünlüklerinin korunmasına ilişkin tutumunun çok açık olduğunu bildirdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack'in son brifinginde bir gazeteci, Amerikan ordusundan ayrılmış Ralph Peters adlı emekli yarbayın özel bir dergide çıkan yazısında, Orta Doğu'da sınırların etnik ve dini durumlar çerçevesinde yeniden çizilmesi gerektiği yönündeki ifadelerini hatırlatarak “Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'in dile getirdiği 'Yeni Ortadoğu' kavramında aklından geçen bu mu?” diye sordu.

  Sözcü McCormack, “kesinlikle hayır” yanıtını vererek ABD'nin Orta Doğu'ya yönelik çabalarının sınırların değişmesini öngörmediğini ileri sürdü.

  “ÇOK AÇIK VE DOĞRUDAN KONUŞUYORUZ”

  McCormack, kendisinin de Peters'in önerdiği sınır değişimleri gibi çeşitli haritalar gördüğünü, ancak bunların resmi kurumlarca değil özel kişilerce ortaya atıldığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü McCormack, “Türkiye'nin toprak bütünlüğü ve Irak'ın toprak bütünlüğü konularında kesinlikle çok doğrudan ve açık konuşuyoruz” dedi.
  McCormack, ABD'nin, halklarının daha iyi, müreffeh ve eğitimli bir yaşam sürdüreceği özgür ve demokratik bir Orta Doğu için çaba gösterdiğini söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanı Rice, Lübnan savaşının ilk günlerinde yaptığı bir açıklamada, yaşananın, “Orta Doğu'nun doğum sancıları” olduğunu ve bundan “yeni bir Orta Doğu”nun ortaya çıkacağını söylemiş, bu sözleri çeşitli tepkilere yol açmıştı. Bu arada, Amerikalı diğer yetkililer de Ralph Peters'ın makalesinin çıktığı ve “Armed Forces Journal” (Silahlı Kuvvetler Dergisi) adlı derginin, kesinlikle ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un bir yayın organı olmadığına, özel bir yayın niteliği taşıdığına ve Peters'ın düşüncelerinin, kesinlikle ABD'nin resmi görüşlerini yansıtmadığını savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı