Gündem Haberleri

  ABD ordusu sivillerden strateji öğrenecek

  Hürriyet Planet
  18.05.2011 - 12:09 | Son Güncelleme:

  Amerikan donanması, sivillerden strateji öğrenmek amacıyla Somalili korsanlara saldırı sahnelerine yer verilen bir video oyununu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

  ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı Denizcilik Araştırmaları Bürosu'nun yeniliklerden sorumlu müdürü Lawrence Schuette, AFP'ye yaptığı açıklamada, askerlerin, sivillerin katkısının bu zorlu jeopolitik sorun hakkında akıllara hiç gelmeyen çözümler bulunmasına imkan tanıyacağını düşündüğünü söyledi.

  Schuette, Afrika kıyılarındaki korsanlığın birçok kişiyi ilgilendiren bir sorun haline geldiğini de belirtti.

  Yetkili, oyunun her biri bir haftalık 3 bölümden oluştuğunu, ilk haftada oyuncuların belli bir korsanlık olayı karşısında çok kısa çözüm önermesi gerektiğini, daha sonra da “Somali'deki durumu ne tip bir kaynak tersine çevirebilir” türünden sorulana cevap bularak savunma olanakları ya da yenilikler hayal etmeleri gerektiğini anlattı.

  Daha sonra oyuna başka senaryoların da dahil edileceğini belirten yetkili, son safhada da ekip halinde oynanacağını, bu bölümde eksiksiz bir eylem planı oluşturmak gerektiğini söyledi.

  Oyuna dahil olmak isteyen oyuncuların, http://mmowgli.nps.edu/mmowgli adresine kayıt yaptırmaları gerekiyor.

  Sitenin girişindeki notta, "Sizin stratejiniz çözüm olabilir, hayat kurtararak küresel savunmayı değiştirebilir" deniliyor.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı