Gündem Haberleri

  ABD önce destekledi, sonra vurdu

  Hürriyet Planet
  02.05.2011 - 08:32 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en çok aranan isimlerinden birisi olan el Kaide lideri Usame bin Ladin, ABD'ye yönelik çok sayıda saldırının sorumlusu olarak gösteriliyordu.

  USAME BİN LADİN'İN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV             

  Bin Ladin'in ABD'ye yönelik en ağır saldırısı 11 Eylül 2001'de oldu. Dünya Ticaret Merkezi kulelerine ve Pentagon'a uçakla düzenlenen saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

  Bin Ladin'in bu tarihten bu yana Pakistan ve Afganistan sınırında saklandığı düşünülüyordu. 2001 yılında başlayan ABD'nin Afganistan operasyonuyla iktidarı kaybeden Taliban'ın bin Ladin'in gizlenmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

  Milyarder Suudi bir işadamının oğlu olan bin Ladin için ABD 11 Eylül'den sonra küresel bir insan avı başlattı. 2007 yılında Amerikan Senatosu, öldürülmesi ya da yakalanması için konulan ödülü iki katına çıkararak 50 milyon dolara yükseltti.

  Bin Ladin, Yemen kökenli babası Muhammed bin Ladin'in 50 çocuğundan 17'cisi olarak 1957 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dünyaya geldi.

  ABD ÖNCE DESTEKLEDİ, SONRA VURDU 

  Bin Ladin, Afganistan'ın Sovyetler Birliği işgali sırasında CIA desteğiyle işgale karşı mücadele eden en önemli gruplardan birisinin lideri olarak biliniyor.

  Sovyetlerin, ABD ve Pakistan destekli mücahitlerle mücadeleyi kaybederek, Afganistan'dan çekilmelerinin ardından bin Ladin ve Taliban'ın ABD'ye karşı cephe aldığı belirtiliyor.

  11 Eylül sonrası da bin Ladin ailesi ile dönemin ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney arasında ticari işbirliğinin bulunduğu ortaya çıkmıştı.

  SON MESAJI MART 2010'DA 

  Bin Ladin'in son videolu mesajı, 25 Mart 2010'da kamuoyu önüne çıktı.

  Bin Ladin, 11 Eylül saldırılarının mimarlarından birisi olarak gösterilen Halit Şeyh Muhammed'in idam edilmesi durumunda el Kaide olarak ele geçirdikleri tüm ABD'lileri öldüreceklerini ilan etti.

   OBAMA LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI /WEB TV 

  BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ O EV / WEB TV        

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı