Gündem Haberleri

  ABD olmasaydı Öcalan’ı alamazdık

  Hürriyet Haber
  13.02.2005 - 01:38 | Son Güncelleme:

  Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanışındaki bazı bilinmeyenleri anlatan Bülent Ecevit, ‘Olayı CIA ve MİT yürüttü. ABD olmasaydı Öcalan’ı Türkiye’ye getiremezdik’ dedi. Ecevit, operasyonda Cavit Çağlar’ın uçağının ise ‘en uygun fiyatı verdiği için’ kullanıldığını söyledi.

  ESKİ Başbakan Bülent Ecevit, ‘ABD olmasa Öcalan’ı alamazdık. CIA ve MİT arasında iyi ilişkiler olmasa Öcalan’ı Türkiye’ye getiremezdik’ dedi. İsmet Sezgin ise PKK’nın Belarus’a önerdiği 10 milyon dolarlık rüşveti nasıl önlediğini açıkladı.

  Ecevit
  ile eski Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Abdullah Öcalan’ın 16 Şubat 1999 tarihinde yakalanış öyküsündeki bilinmeyenleri Nokta Dergisi’ne anlattı.

  Operasyon öncesi ve sonrasında ABD yönetiminin kendileri ile temas kurmadığını belirten Bülent Ecevit, ‘Olayı MİT ve CIA yürüttü. ABD yönetimi geri planda kalmaya özen gösterdi. ABD olmasa Abdullah Öcalan’ı alamazdık’ dedi. Ecevit, operasyon için neden Cavit Çağlar’ın uçağının seçildiğine ise ‘Çünkü en uygun fiyatı onlar vermişti’ diye açıklık getirdi. Ecevit, Başbakan olmasının hemen ardından Apo’nun Kenya’da yakalanış sürecini de şöyle anlattı:

  ‘Tabii, ilk olarak MİT bana konuyu söyledi. MİT Müsteşarı, Amerikan istihbaratından öyle bir teklif geldiğini bildirdi. Bunu o aşamada açıklamadım. Biz de büyük bir gizlilik içinde bu konuda izin verdik. MİT özel bir uçak kiraladı. Cavit Çağlar’ın uçağı. Afrika’da ve muhtelif ülkelerde oradan oraya dolaşmaya başladı. Çünkü bir hamlede yapılacak bir şey değil ve nihayet Kenya’da sonlandı.’

  Ecevit,
  tam bir gizlilik içinde yürütülen operasyondan, sadece dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ve MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un haberdar olduğunu belirtti. Ecevit, ‘Bu konunun tam bir gizlilik içerisinde yürütülmesi gerektiğinde hemfikirdik. Aksi takdirde hem Amerika güç durumda kalabilirdi, hem de olay akamete uğrardı’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı