GeriGündem ABD’nin eğittiği peşmergeler Türkiye sınırında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’nin eğittiği peşmergeler Türkiye sınırında

IRAK'a muhtemel sınır ötesi operasyon öncesi Mehmetçik, sınır boylarında denetimlerini en üst seviyeye çıkardı. Çukurca ve Yüksekova’da PKK’lı teröristlerin Türkiye'ye sızmalarını önlemek için geniş güvenlik önlemleri alındı. Kuzey Irak bölümünde de ise hareketli saatler yaşanıyor. ABD’li subayların eğittiği Peşmergelerin ‘Bordo Berelileri’ de Türkiye sınırına kaydırıldığı belirtiliyor.

Sınır ötesi operasyon öncesinde Hakkari’nin sıfır noktalarında gergin bir bekleyiş başladı. Harekat emrini bekleyen Mehmetçik, bölgede teyakkuz durumuna geçti. Mehmetçik sınırda eli tetikte bekleyişini sürdürürken, askerlerin geçiş güzergahında bulunan yollarda da denetimler artırıldı. Askerler, Çukurca’da yağmura rağmen dedektörlerle mayın arama-tarama çalışması yapıyor. Mehmetçik, sıfır noktalarında dağları da gözetliyor.

İran-Irak sınırının kesiştiği noktada yeralan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de Mehmetçik harekat emri için hazır bir bekleyiş içine girdi. İlçenin Onbaşılar Köyü Çamdalı mezrasında hazır bekletilen komando taburunda da hareketli saatler yaşanıyor. Dağlık ve sarp bir arazi yapısında bulunan bu bölgede sınırdan PKK’lı teröristlerin sızmasına karşı geniş güvenlik önlemleri alındı. 45 kilometre olan sınırda Mehmetçik kuş uçurtmuyor. Kamonda Taburu’nda araçlar sıra sıra dizilirken, askeri malzemelerde konteynerlerde bekletiliyor.

Sıfır noktalarının karşısında bulunan Kuzey Irak’ta da hareketli saatler yaşanıyor. Barzani’nin silahlı gücünü oluşturan ve ABD’li subaylar tarafından eğitilen 3 bin dolayındaki özel Peşmerge Kuvveti’nden bir bölümünün sınıra kaydırıldığı ileri sürüldü. Peşmergenin ‘Bordo Berelileri’ olan bu kuvvet, Çukurca’nın hemen karşısındaki karakollarda konuşlandığı iddia edildi. Barzani’nin büyük önem verdiği Peşmerge Özel Kuvvetleri’nin, olası sınır ötesi operasyonu öncesinde başlangıç noktalarına sevkedilmesi gerginliğin daha da artmasına neden oldu. Peşmergelerin, halen Türkiye’nin giriş yapacağı güzergaha seyyar karakollar kurduğu da gelen haberler arasında.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle