GeriGündem ABD Mursi'nin atamalarına olumlu bakıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Mursi'nin atamalarına olumlu bakıyor

ABD Mursi'nin atamalarına olumlu bakıyor
refid:21227189 ilişkili resim dosyası

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yaptığı yeni atamalar Washington'dan olumlu tepki aldı. Özellikle yeni Savunma Bakanı Abdülfettah El Sisi'nin ABD ile yakın ilişkileri dikkat çekerken, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'na Mahmud Mekki'nin atanması ise Mursi'nin seçim öncesindeki vaatleriyle çelişti.

Mursi'nin savunma bakanı, genelkurmay başkanı, kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlarını ani bir kararla geçtiğimiz Pazar günü değiştirmesi Pentagon tarafından olumlu karşılandı.

 

ABD Savunma Bakanlığı, Mursi'nin böyle bir değişikliğe gitmesini beklediklerini, Mısır ordusu ile yakın ilişkilerini korumaya devam edeceklerini açıkladı. Washington yönetiminin her yıl Mısır'a yaptığı 1.3 milyar dolarlık yardımı da sürdürmesi bekleniyor.

 

BBC Washington muhabiri Kim Ghattas'a göre, ABD yönetimi karara şaşırmadı ve yeni generallerin de ABD'de eğitim görmesinden dolayı karardan memnun oldu.

 

SİSİ ABD'YE OLDUKÇA YAKIN

Wall Street Journal'ın haberine göre, Mısır'ın yeni Savunma Bakanı Sisi, ABD'ye oldukça yakın bir isim ve bizzat Başkan Barack Obama'nın terörle mücadele konusundaki danışmanı John Brennan ile kişisel dostluğu var. Geçtiğimiz Ekim ayında Mısır'ı ziyaret eden Brennan, Sisi ile akşam yemeği yemişti. Sisi ve Brennan'ın dostlukları, Mısırlı generalin ABD'de eğitim aldığı 1981 yılına dayanıyor.

 

Dahası Sisi, ABD'nin Mısır'daki Büyükelçisi Anne Patterson ile yakın ilişkisi nedeniyle Mursi'nin selefi Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından yönetimi devralan Askeri Konsey'in başkanı Hüseyin Tantavi tarafından ön plana çıkarılmıştı.

 

Wall Street Journal'a konuşan Mısırlı uzmanlar ordu istihbaratının başından savunma bakanlığına yükselen Sisi'nin Müslüman Kardeşler ile de yakın ilişkileri olduğunu belirtiyorlar. Hatta Sisi bu ilişkileri nedeniyle orduda "Müslüman Kardeşler sempatizanı" olarak biliniyor.

 

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ABD'YE TEMİNAT VERMİŞTİ

Nisan ayında ABD'yi ziyaret eden Müslüman Kardeşler heyeti, Washington yönetimini ve önde gelen ekonomi çevrelerine iktidara gelmeleri durumunda iyi ilişkileri sürdüreceklerine dair teminat vermişti.

 

Abdül Macud El Dardiri liderliğindeki delegasyon, Müslüman Kardeşler'in gerekirse İsrail'i de tanıyabileceğini belirtmişti.

 

Temmuz ayında Mısır'ı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da Mursi'yi "herkesin başkanı" olabildiği için tebrik etmişti. Bu ziyaret sırasında Panetta, dönemin Savunma Bakanı Tantavi ile de ikili bir görüşme yapmıştı.

 

VAADİNİ UNUTTU

Mursi 26 Haziran'da Guardian'a yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda başkan yardımcısının Kıpti Hıristiyan bir kadın olacağını söylemişti.

 

Ancak Pazar günü açıklanan atamalarda yeni başkan yardımcısının yargıç Mahmud Mekki olduğu duyuruldu.

 

Mısır'da son yıllarda Kıpti Hıristiyanlara yönelik saldırılar tırmanışa geçmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle