GeriGündem ABD muhaliflere para musluğunu açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD muhaliflere para musluğunu açtı

ABD muhaliflere para musluğunu açtı
refid:21136171 ilişkili resim dosyası

Hürriyet, Özgür Suriye Ordusu’na destek vermek için Washington’da kurulan Suriye Destek Grubu’nun ABD Hazine Bakanlığı’ndan geçen hafta aldığı izin belgesine ulaştı. Muhaliflere yardımın önü açılmış oldu.

ABD Yönetimi, kamuoyu önünde Suriye’deki mevcut krizin silahlanma ile daha da derinleşmesine karşı çıkarken, Hürriyet, Özgür Suriye Ordusu’na destek sağlamak için Washington’da kurulan Suriye Destek Grubu’nun geçen hafta ABD Hazine Bakanlığı’ndan özel izin aldığını gösteren belgeye ulaştı. Hürriyet’e belgeyi yorumlayan bir uzman, bu gelişmenin Washington Yönetimi’nden Suriye’deki silahlı gruplara finansal yardım sağlanmasının önünü açacağını ve artık Suriye’de de Irak’ın işgalinden öncekine benzer bir sürecin başladığını söyledi. Uzman, şimdiye kadar Beyaz Saray’ın Suriye’deki silahlı muhalefete yardım sağlamada yasal bir kanalı yokken, Suriye Destek Grubu üzerinden artık buna kavuştuğunu belirtti.

RAPORLAMA ŞARTI VAR

23 Temmuz 2012 tarihli, Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Müdürlüğü’nden (OFAC) Andrea Gacki’nin imzasını taşıyan iki sayfalık belgeye göre izin 24 Mayıs 2012’de yapılan başvuru üzerine verildi. Ve 31 Temmuz 2014’e kadar geçerli olacak şekilde, Suriye Destek Grubu’nun ÖSO’ya finansal, lojistik ve iletişim yardımı yapabileceği belirtildi. Suriye Hükümeti’ne ve temsilcilerine uygulanan tek taraflı ABD ambargosu uyarınca ise bu yardımların Suriye Hükümeti ve ona bağlı kuruluşlara kesinlikle aktarılamayacağı ifade edildi. Ayrıca belgede, Suriye Destek Grubu’na, 31 Ağustos 2012’den itibaren başlamak üzere yaptığı tüm yardımları her ay sonunda ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Terörizm Finansmanı ve Ekonomik Yaptırımlar masasına rapor etme zorunluluğu getirdi.

DİREKTÖR NE DEDİ

Suriye Destek Grubu’nun göreve yeni başlayan direktörü Brian Sayers, Hürriyet’e açıklamasında, ABD Yönetimi’nin kendilerine olan yaklaşımının Şam’da 18 Temmuz’da meydana gelen bombalama olayından sonra değiştiğini söyledi. Sayers, bundan sonrası için ise ABD ve Türkiye’den ortak istihbarat platformu kurulmasını talep ettiklerini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle