Gündem Haberleri

  ABD, muhaliflere gösterilen baskı nedeniyle İran’ı kınadı

  RFE/RL
  28.02.2011 - 10:55 | Son Güncelleme:

  ABD, İran’ı muhaliflere karşı “organize korkutma kampanyası” yürütmekten dolayı kınadı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Beyaz Saray, İran’daki rejimin politik liderleri, aktivistleri, insan hakları savunucularını, öğrencileri, gazeteci ve blog sahiplerini gözaltında tuttuğunu belirtti.

   

  Beyaz Saray ayrıca, Tahran’ı uydu iletişimini bozma ve internet sitelerini bloke etme yoluyla bilgiye erişimi kısıtlamakla suçladı.


  Analistler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı etkisi altına alan isyan hareketlerinin yaşandığı günlerde, Washington’un Tahran üzerindeki baskısını giderek artırdığına dikkat çekti.

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 23 Şubat tarihinde İranlı protestocuların “cesaretini” övmüş ve Tahran’ı muhaliflere karşı uyguladığı sistematik baskılardan ötürü eleştirmişti.


  Beyaz Saray’ın kınaması, Bağımsız İnsan Hakları Kurulu’nun (IHRC), İran’daki ev hapsinde tutulan iki önemli muhalif lideri Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi’nin evlerinden başka bir yere transfer edildiklerini açıklamasının ardından geldi.

  IHRC, iki muhalif liderin eşleriyle beraber Tahran dışında “güvenli bir yere” götürüldüğünü açıkladı. Bu bilgiyi veren kaynak, Musevi ve Kerrubi’nin fiziksel olarak zarar görmediğini ve gönderildikleri yerin hapishane olmadığını belirtti.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı