Gündem Haberleri

  ABD Milli Günü’ne askerden tavır

  Uğur ERGAN / ANKARA
  05.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay, ABD’nin ’4 Temmuz Milli Gün Resepsiyonu’na üst düzeyde katılımda bulunmadı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resepsiyona üst düzeyde katılımda bulunmaması üzerine kulislerde, 4 Temmuz 2003’te Süleymaniye’deki Türk özel timinin başına çuval geçirilmesinin 4’üncü yıldönümü olması ve ABD’nin PKK ile etkili mücadele bulunmamasının protesto edildiği yorumları yapıldı.

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’ın ABD’nin bağımsızlığının 231’nci yıldönümü nedeniyle dün akşam verdiği resepsiyona orgeneral düzeyinde katılım olmadı. Resepsiyona Hava kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Aksay ile Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu geldi. Geçen yıllarda resepsiyona Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığı bandoları gönderilirken, bu yılki resepsiyona bando da gönderilmedi. Askeri bando olmadığı için resepsiyonda Türk ve ABD milli marşlarını sesli ve vurmalı çalgılardan oluşan küçük sivil bir orkestra çaldı.

  SADECE İKİ BAKAN

  Geçen yılki resepsiyona hükümetten dokuz bakan katılırken, bu yılki resepsiyona sadece Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Devlet Bakanı Ali Babacan katıldı. Büyükelçi Wilson, bir grup gazetecinin çuval olayını hatırlatması üzerine, "Bu konuda defalarca özür diledik. Daha başka ne yapabiliriz ki? Bu bizim bağımsızlık günümüz ve en güzel şekilde kutlamalıyız" dedi.

  Wilson, milli marşların çalınmasından sonra da yarısını Türkçe olarak yaptığı konuşmada, ABD’nin bağımsızlığını 1776 yılında ilan ettiğini anımsatarak, kadehini "ABD’de ve tüm dünyada özgürlük, eşitlik, adalet sağlanması ile Türkiye-ABD dostluğuna" kaldırdı. Wilson gecede gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Wilson, seçimlerden sonra kuralacak yeni hükümetle de, en iyi şekilde birlikte çalışacaklarını ümit ettiğini belirtti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı