Gündem Haberleri

  ABD, Macar Musevilerine tazminat ödemeye başladı

  A.A.
  31.01.2006 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Amerikan hükümeti, “Macaristan Musevilerinin altın treni” adıyla bilinen davada, Yahudi soykırımından kurtulan Macar Musevilerine tazminat ödemeye başladı.

  Florida eyaletinin Miami kentinde bir mahkeme, eylül sonunda Amerikan hükümetini, bu olayın kurbanlarının yakınları olan 60 bin Macar Musevisine 25,5 milyon dolar ödemeye mahkum etmişti. Yahudi kuruluşları, ABD, Avustralya, Kanada, Macaristan, İsrail, Romanya ve İsveç'te yaşayan ve Yahudi soykırımından kurtulmayı başaran Macaristan kökenli Musevilere, mahkeme kararının ilk ödemesi olan 4,2 milyon doların 27 yardım kuruluşu aracılığıyla aktarıldığını bildirdi.

  İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi rejimi ve işbirliği içindeki Macar hükümeti tarafından çalınan veya el koyulan 800 bin Macar Musevisine ait eşyaların bulunduğu 24 vagondan oluşan “Macar altın treni”, savaşın sonunda Avusturya'daki Amerikan ordusunun gözetimine bırakılmıştı. Amerikan askerleri, Mayıs 1945'te trenin yağmalanmasına izin vermiş, hatta kendileri de bu eşyaları çalmakta sakınca görmemişti. Amerikan hükümeti, tazminatı 5 yılda ödeyecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı