Gündem Haberleri

  ABD’li şirketlerden Wikileaks’e sinsi saldırı planı

  Guardian
  17.02.2011 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar korsanları, ABD’li güvenlik şirketlerinin, Bank of America’ya (BofA) yönelik belgeler yayınlama hazırlığındaki Wikileaks sitesinin çalışmalarını baltalamak için planlar yaptığını ortaya çıkardı. Yaklaşık 50 bin e-postada ABD'yi sarsacak yazışmalar bulunuyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                 

   

  Şirketlerin özel yazışmalarına ulaşan İsimsiz adlı korsan grubu, HBGray Federal, Palantir Technologies ve Berico Technologies adındaki üç özel güvenlik şirketinin, BofA’yı temsil eden bir hukuk şirketiyle Wikileaks’i sarsacak planlar geliştirdiğini ortaya çıkardı.

   

  İsimsiz’in eline geçen ve Guardian tarafından görülen bir PowerPoint sunumu, bu şirketlerin Wikileaks’e sahte belgeler koyacağını ve sonrasında da bu belgelerin sahte olduğunu söyleyerek siteye ve destekçilerine zarar vermeyi planlandığını gösterdi.    

     

  İsimsiz grubu, geçen hafta güvenlik şirketinin bilgisayarlarına girdikten sonra HBGray Federal tarafından gönderilen yaklaşık 50 bin e-postayı yayınlamaya başladı.     

    

  Şirketlerin sızan e-postaları aynı zamanda aralarında Salon.com’un muhabiri Glenn Greenwald ve Guardian’dan James Ball’ın da yer aldığı, Wikileaks’e desek veren gazetecilerin çalışmalarının baltalanmasına yönelik planları da göz önüne serdi.

   

  PowerPoint sunumunda, “Gleen gibi insanların desteği olmadan, Wikileaks çökecektir” ifadesine de yer verildi.

   

  CAN SIKICI HAL ALIYOR

   

  Greenwald’ın sızan e-postalara ilk tepkisi “Bu saçma sapan şeylere gülüyorum” olsa da sonrasında, “Son günlerde, planlara yönelik daha detaylı bilgiler öğrendikçe, bu konuyu daha fazla ciddiye almaya başladım. Sadece adımın bu olaylara karışması değil, hikâyenin ortaya çıkardığı detaylar da can sıkıcı” dedi.

   

  Bank of America ve ABD Ticaret Odası, sunumlar hakkında bilgilerinin olmadığını ve HBGray Federal’la birlikte çalışma kararı almadıklarını belirtti.

   

  ŞİRKETLER KENDİLERİNİ KURTARMA ÇABASINDA

   

  Berico Tecjnologies ve Palantir de kendilerini sızan e-postalardan sıyırmak istedi.

   

  Berico’nun kurucuları Guy Filippelli ve Nick Hallam ise “şirket içi bilgilerin güvenliğini ve karşılaşılacak halkla ilişkiler sıkıntılarını inceleyecek” bir hukuk şirketiyle birlikte çalışmaları için kendilerine talep geldiğini kabul etti.

   

  HBGray Federal’in iştiraki HBGray’in Başkanı Penny Leavy, İsimsiz grubunun hareketlerini “suç” olarak tanımladı.

   

  Leavy, “İsimsiz, bir suç grubu olarak gösterilmeli” dedi.

   

  *Bu yazı Guardian’da “Anonymous: US security firms 'planned to attack WikiLeaks'” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı