Gündem Haberleri

  ABD’li komutan PKK için geldi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright, terör örgütü PKK’ya karşı daha etkin önlemlerin alınmasını görüşmek için Ankara’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in daveti üzerine önceki akşam Ankara’ya gelen Orgeneral Cartwright dün gün boyu Genelkurmay Karargâhı’nda temaslarda bulundu.

  Ziyaretin yaklaşan seçim öncesi terör örgütü PKK’nın Güneydoğu’da eylemlerini artırdığı ve bölgede seçimin güvenliğini tehlikeye sokabilecek saldırılarda bulunabileceğine dair işaretler verdiği bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti.

  Karargâh’ta yoğun gün

  Genelkurmay’da kapsamlı görüşmelerde bulunan Cartwright’a, PKK’ya karşı yürütülen çalışmalar ve merkezi Erbil’deki Üçlü Mekanizma’nın faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Türk tarafı, PKK’nın sınırdan sızmada daha aktif hale gelmesi nedeniyle anlık istihbaratın önemine dikkat çekerek, ABD’nin yanı sıra özellikle Kuzey Irak’taki yerel yönetimin istihbarat paylaşımında daha aktif olması gerektiğini vurguladı.

  Görüşmede PKK’nın yanı sıra Usame bin Ladin’in öldürülmesinden sonra El Kaide’nin Türkiye ve bölge ülkelerinde yapabileceği intihar saldırılarına karşı alınacak tedbirler de görüşüldü. Org. Cartwright, dün karargahta Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner’le başbaşa bir görüşme de yaptı. Cartwright bugün, Libya’ya yönelik operasyonun insani yardım boyutunun yönlendirildiği İzmir’deki NATO Komutanlığını ziyaret edecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı