Gündem Haberleri

  ABD’li general: 2014’ten sonra da Afganistan’dayız

  CBSNews
  04.10.2011 - 09:57 | Son Güncelleme:

  ABD ordusunun Afganistan’daki en üst düzey komutanı General John Allen, CBS News’e verdiği röportajda daha uzun bir süre bu ülkede kalmayı planladıklarını belirtti.

  ABD ordusunun Afganistan’daki en üst düzey komutanı General John Allen, CBS News’e verdiği röportajda daha uzun bir süre bu ülkede kalmayı planladıklarını belirtti. Allen, ABD ordusunun, askeri güçlerini Afganistan’dan tamamen çekeceği 2014 yılından sonra da, bu ülkedeki operasyonlarını sürdürebileceğinin sinyalini verdi.

   

  Allen, “Yeni planımız savaşı kazanmak ve başarılı olmak üzerine kurulu. Bazıları Lizbon Konferansı dolayısıyla, 2014 yılında Afganistan’dan çıkacağımızı düşünse de biz orada uzun bir süre daha kalacağız” dedi.

   

  Lizbon Konferansı’nda belirlenen tarihin sonrasında, ABD askerleri Afganistan’ın güvenliğini yerel güvenlik birimlerine terk etmek üzere ülkeden ayrılacak.

   

  Ancak, Allen’ın açıklamaları ABD’nin 2014 sonrasında Afganistan’da güç bulundurmaya devam edeceğini gösterirken, bu tarihten sonra ülkede ne kadar asker kalacağı şu an belirsiz.

   

  HALK GERİ ÇEKİLMEYİ DESTEKLİYOR

  Allen, 2014’ten sonra Afganistan’da kalacak ABD askeri sayısının Afgan yetkililerle yapılacak anlaşmalara bağlı olduğunu söyledi.

   

  Öte yandan, CBS News tarafından yapılan ankete göre, Afganistan Savaşı’nın bugüne kadar başarılı olduğunu düşünen ABD’lilerin oranı sadece yüzde 39. Buna karşın ABD’lilerin yüzde 50’si savaşta başarı elde edilemediğini düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 62’si ise Afganistan’daki asker sayısının azaltılması gerektiğini savunuyor.

   

  Afganistan’da görev yapan ABD askeri sayısı şu an 90 bin. Ancak ABD Başkanı Barack Obama’nın kararıyla bu rakam gelecek yaz üçte bir oranında azalacak.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı