Gündem Haberleri

  ABD’li Bakan’ın oğlu krizi tırmandıracak

  Hürriyet Planet
  31.01.2012 - 09:52 | Son Güncelleme:

  Mısır’da, sınır dışına çıkmaları yasaklanan demokrasi yanlısı sivil toplum gönüllüleri arasındaki üç Amerikalının, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği'ne sığınması, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da kötüleştirdi. Büyükelçiliğe sığınanlar arasında ABD Ulaştırma Bakanı'nın oğlunun bulunması, durumu daha da kritik hale getirdi.

  Los Angeles Times'ın haberine göre, Mısır’da bulunan ABD’li demokrasi gönüllülerinin, yaklaşık bir aydır süren ihtilaflı durumu hakkında dün, ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Sözcü Victoria Nuland, bazı ABD vatandaşlarının Kahire'deki büyükelçiliğe sığındığını doğruladı.

  Aralarında Ulaştırma Bakanı Ray LaHood’un oğlu Sam LaHood'un da bulunduğu üç ABD vatandaşının Kahire Büyükelçiliği’ne sığınması kararına gerekçe olarak, bu kişilerin eylemleri nedeniyle tutuklanmaları veya şiddete maruz kalmalarından endişe edilmesi gösterildi.

  Amerikalı yetkililer, yargı süreçlerini etkileme gibi bir amaçlarının bulunmadığını açıkladı.

  BAKAN LAHOOD'UN OĞLU HALA MISIR'DA

  Mısır'da askeri polisin geçen ay dış yardım aldıkları belirtilen 17 sivil toplum kuruluşuna yaptığı baskının ardından, bu kuruluşlarda çalışan bazı ABD ve Avrupa vatandaşlarına, yargılanma sonuçlanıncaya kadar ülke dışına çıkış yasağı getirildi.

  Bu kişiler arasında, ABD Ulaştırma Bakanı'nın oğlu Sam LaHood'un da bulunması, olayı diplomatik açıdan daha da kritik bir boyuta taşıdı.

  Sam LaHood ile diğer ABD vatandaşları, Kahire Mahkemesi tarafından açılan, kayıtlı olmayan bir kuruluşu organize etmek ve yabancı yardım almakla  suçlandıkları davayı kaybettiler.

  Adli kaynaklar, Hood ve diğer Amerikalıların beş yıl hapis cezası  alabileceklerini ileri sürüyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı