Gündem Haberleri

  ABD: Ladin'in nükleer silah iddiası ciddi

  Hürriyet Haber
  11.11.2001 - 11:53 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Usame Bin Ladin`in, nükleer silahlara sahip olduğu yönündeki açıklamasını ciddiye aldıklarını belirtti.

  Pentagon Sözcüsü David Lapan, ``Bin Ladin`in nükleer silahlara sahip olmasından kuşkulanıyoruz. Ancak, bu konuda inandırıcı bir bilgiye sahip değiliz`` dedi.

  Beyaz Saray`dan dün yapılan açıklamada da Usame Bin Ladin`in örgütü El Kaide`nin ``kimyasal, biyolojik ve nükleer silahlara sahip olduğu`` şeklindeki iddiaların ``ciddiye`` alındığı belirtilmiş, ancakBin Ladin`in bu silahlara sahip olduğu konusundaki son açıklaması hakkında bir yorumda bulunulmamıştı.

  ABD: SİLAH FABRİKALARININ YERİNİ BİLİYORUZ

  ABD`nin, Afganistan`da Usame Bin Ladin tarafından kurulduğu sanılan kimyasal ve biyolojik silah tesislerinin yerlerini belirlediği, ancak bunları bombalamadığı bildirildi.

  New York Times gazetesi, kimliklerini açıklamadığı Amerikalı yetkililere dayanarak, Bin Ladin`in El Kaide örgütünün, Celalabad kenti yakınlarındaki Derunta yöresinde kurulan araştırma laboratuvarında siyanür türevi gaz ürettiğini yazdı. Gazeteye göre, ElKaide ayrıca Mezar-ı Şerif kentinde biyolojik ve kimyasal silahları denemek için tesis kurdu. Gazete, Kabil`deki şarbon aşısı tesislerinde de silah üretilmiş olabileceğini kaydetti.

  Gazeteye açıklama yapan yetkililer, bu tesislerin niçin bombalanmadığını ise belirtmediler. Gazete, tesislerin vurulmayışının iki sebebi olabileceği yorumunu yaptı: Ya yeterli istihbarat toplanamadı ya da aynı zamanda sağlık amacıyla kullanılan tesislerin bombalanmasının doğuracağı tepkilerden çekinildi.   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı