Gündem Haberleri

  ABD: Kürt devletine karşıyız

  Hürriyet Haber
  30.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ve Mesut Barzani'nin ABD'nin başkenti Washington'da imzaladıkları gizli anlaşmaya Ankara'nın gösterdiği sert tepki, ABD'de endişe uyandırdı.

  Bir grup gazeteciye dün açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ‘‘Biz her türlü gizli anlaşmaya karşıyız. Talabani ve Barzani arasındaki anlaşmanın da açıklanmasını istedik. Ancak, Kuzey Iraklı liderler kendi kamuoylarıyla ilgili bazı kaygıları nedeniyle hemen açıklama yapmak istemediler. Anlaşmanın içeriğini 24 saat içinde Ankara'ya ilettik’’ dediler.

  Anlaşma içeriğinde, Türkiye'nin, ‘Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması' kaygısını geçerli kılacak hiçbir neden olmadığını söyleyen yetkililer, ‘‘Anlaşma metni içinde federasyon kelimesi hiç geçmiyor. Sadece bir tek cümle içinde Barzani ve Talabani ile bölgedeki diğer unsurların Irak'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde ve federatif temelde hükümet kurmalarından söz ediliyor’’ bilgisini verdiler.

  ABD'nin de bölgede bağımsız bir Kürt devletine karşı olduğunu ve bunu Türkiye'ye de bildirdiğini belirten yetkili, ‘‘Kürt devletine karşıyız. Çünkü bölgede istikrarsızlığa neden olur’’ dedi.

  Yetkili, Washington'daki toplantıya neden Türk yetkililerin de çağrılmadığı yolundaki soruyu ise şöyle yanıtladı: ‘‘Türk liderin tercihi buydu.’’

  BAĞDAT'A BÜYÜKELÇİ

  Bu arada Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit'in, Washington anlaşması üzerine, Türkiye'nin de Irak ile ilişkilerini büyükelçi düzeyine çıkaracağını açıklaması ABD'de şaşkınlık ve tedirginlik yarattı. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın bu karara sıcak bakmadığını açıklayan ABD'li yetkili, ‘‘Tam da Irak diktatörü Saddam'ın artık Birleşmiş Milletler ile işbirliği yapmayacağını açıkladığı bir sırada Türkiye'nin tek taraflı olarak Bağdat'a büyükelçi yollama kararı almasını anlayabilmemiz mümkün değil. Bu bizi çok şaşırttı’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı