GeriGündem ABD Konsolosu: Türkiye ile etkili çözüm arayışı içerisindeyiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Konsolosu: Türkiye ile etkili çözüm arayışı içerisindeyiz

ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, Suriye'deki olaylarla ilgili, “Türk hükümetiyle beraber etkili bir çözüm yolları bulma arayışı içerisindeyiz” dedi.

3 günlük gezi programı kapsamında Malatya'ya gelen Espinoza, Vali Vasip Şahin ile makamında bir süre basına kapalı görüştü. Daha sonra Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret eden Espinoza, Çakır'dan Malatya ve kayısı üretimi hakkında bilgi aldı. Espinoza, iyi olan Türk-ABD ilişkilerini daha da ileri götürme temennisinde bulundu.

Belediye ziyaretinin ardından Malatya Gazeteciler Cemiyeti'ne geçen Espinoza, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, NATO'ya ait radar savunma sistemine ziyaretinin olup olmayacağı yönündeki sorusuna “hayır” yanıtını veren John L. Espinoza, “Malatya'ya gelmemin sebebi Malatya'nın güzel insanlarıyla bir araya gelmek, güzel şehrinizi yakından görmek ve güzel kayısılarınızın tadına bakmak. Bir de yerel, yöresel yemeklerinizin tadına bakmak için dört gözle bekliyorum” dedi.

Espinoza, Suriye'de yaşananların hatırlatılması üzerine, Suriye'deki olayların da çok hassas ve komplike bir durum olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Türk hükümetiyle beraber etkili çözüm yolları bulma arayışı içerisindeyiz. Şu andaki birincil amacımız can kayıplarını durdurmak. Türkiye'nin mevcut durumdaki insani yardımlarından ve göçmenlere yaptığı ev sahipliğinden gerçekten çok etkilendik. Biliyorsunuz ABD'nin 132 milyon dolarlık bir yardımı oldu. Hem insani yardımı hem de Suriye'deki muhaliflere bir yardımı oldu. İleride de daha çok yardımlar göreceksiniz.”
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle