GeriGündem ABD Konsolosu: İncirlik sevkıyatını fazla bilmiyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Konsolosu: İncirlik sevkıyatını fazla bilmiyorum

ABD'nin Adana Konsolosu Eric Green, İncirlik'ten TIR'larla yapılan sevkıyatla ilgili fazla bilgisi olmadığını belirterek, “Bildiğim kadarıyla rutin çalışma” dedi.

Geçen ay sonunda göreve başlayan Green, Adana Valisi Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti. Green, burada yaptığı konuşmada, kente geldiğinde yetkililer tarafından sıcak bir şekilde karşılandığını, bundan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Konsolosluk ile Valilik makamı arasında sürekli sıcak ilişkilerin olduğunu belirten Green, gelecekte de bunu sürdüreceklerini söyledi.

ABD'deki eyaletlerle Adana arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve turizm potansiyelini değerlendirmek istediklerini ifade eden Green, Lübnan'dan tahliye edilen ABD vatandaşlarına sağladığı destekten dolayı Türk yetkililere minnettar olduğunu belirtti.

Basın mensuplarının İncirlik'ten yapılan sevkıyatlarla ilgili sorularını yanıtlayan Green, “O konuda fazla bilgim yok. Bildiğim kadarıyla rutin bir çalışma. Askeri mühimmatların Kıbrıs Rum Kesimi'ne götürüldüğü ile ilgili iddiaların doğru olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

“Amerikan yönetiminin, Türkiye, ABD ve Irak arasında, terör örgütü PKK ile mücadelede atılacak adımları koordine etmek üzere özel bir temsilci atayacağı” yönündeki iddiaların sorulması üzerine Green, ”Washington'dan bir açıklama bekliyoruz. Gazetelerde yazılanlarla ilgili söyleyecek bir şey yok. Bu konuda fazla söyleyecek herhangi bir bilgim de yok” dedi.

İsrail'in Lübnan'a saldırıları ile ilgili sorular üzerine Green, herkesin Birleşmiş Milletlerin bir karara varmasını beklediğini, Orta Doğu'da kalıcı bir ateşkesin sağlanmasını istediklerini söyledi.

VALİ KIRAÇ

Vali Kıraç da Konsolos Green'e yeni görevinde başarılar dileyerek, iki ülke arasında geçmişten gelen dostluğun gelecek dönemlerde de devam etmesi için iyi ilişkiler içinde çalışacaklarını söyledi. Türkiye ile ABD arasında köklü geçmişi olan sağlam bir ilişki bulunduğunu ifade eden Kıraç, “Ticaret, sanayi, turizm ve eğitim ilişkilerinin daha iyi yönlendirilmesi ve geliştirilmesi, sivil toplum örgütlerimiz ile kamu kurum kuruluşlarının karşılıklı görüş alışverişinde bulunmaları için her türlü imkanı kullanacağız. Dostluğumuzu pekiştireceğimize inanıyorum” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle