Gündem Haberleri

  ABD: Kıbrıs'ta çözüm Annan Planı'ndan geçer

  Hürriyet Haber
  24.01.2006 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Bush Yönetimi, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’nun bölge ziyareti öncesi Annan Planı’na olan desteğini yineleyerek, Kıbrıs’ta çözümün Annan Planı’ndan geçtiği mesajını verdi.

  ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack, günlük olağan basın toplantısında sorular üzerine ABD’nin Kıbrıs konusunda AB ile temas içerisinde olduğuna, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin da MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan ile biraraya geldiğine dikkat çekerek ABD’nin Annan Planı’na desteğini yineledi.

  Buna ulaşmanın çeşitli yollarının bulunduğunu, Annan Planı’na ilişkin referandumun sonuçsuz kaldığını ifade eden Sözcü, "Bir çözüm bulunabileceği umudumuzu koruyoruz ve uygun yolun Annan Planı’na dayalı bir çözüm olduğuna inaniyoruz. Bu nedenle konu ile ilgilenmeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

  Diğer bir sorununun karşısında Rice ve Alpogan’ın Türk- Yunan ilişkilerini ele almadıklarını ancak Kıbrıs’ın görüşülen konulardan biri olduğunu anlatan McCormack, Türkiye ile stratejik ilişkilerin ABD için ne anlamına geldiğine ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı: "Türkiye, iyi bir dosttur. Türkiye, bir NATO müttefikidir. Türkiye hükümeti ile çeşitli konularda çalıştık. ABD ile Türkiye arasında iyi iylişkilerin tarihi uzun ve derindir ve iki ülkenin önündeki birçok önemli konu var ve bu konularda onlarla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz."

  ORHAN PAMUK DAVASI

  ABD Dışişleri Sözcüsü McCormack, Pamuk davasının düşürüldüğünün anımsatılması üzerine "Sayın Orhan Pamuk hakkındaki suçlamaların düşürülmesinden memnunuz. Diğer yazarlar ve gazeteciler hakkındaki benzer davaların da düşürüleceğini umuyoruz" karşılığını verdi.

  İRAN'IN NÜKLEER ARAŞTIRMALARI

  Sean McCormack, Rice ile Alpogan’ın İran sorununu ele aldıklarını doğrularken de Türk hükümetinin İran ile ilgili görüşlerine kendisine sorulması gerektiğini belirtmekle birlikte şunları söyledi:"Ancak İran’ın nükleer silahları peşinde olmasının, tüm İran’ın komşuları ve dünyanın geri kalan kısmı olduğu gibi Türk hükümeti için de bir endişe kaynağı olduğunu sanıyorum. İran nükleer bombası, bölgede çok istikrarsızlaştırıcı bir eylem olur."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı