Gündem Haberleri

  ABD, Kıbrıs’ta tahliye üssü istedi

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  10.09.2013 - 19:06 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanlığı’nın, Suriye operasyonu hazırlıkları çerçevesinde Kıbrıs Rum yönetiminden tahliye helikopterlerine üs olarak Larnaka havaalanının bir bölümünü istediği bildirildi.

  Amerikalı yetkililer talepleri çerçevesinde dün Larnaka havaalanının eskiden kullanılan bölümünü teftiş etti.

  Rum internet haber sitesi ANT-1’in haberine göre, askeri ve sivil birimlerden oluşan Amerikan heyeti dün öğle saatlerinde İngiltere’nin Dikelya üssü yakınındaki Larnaka havaalanına geldi. Havaalanın günümüzde uçak hangarları olarak kullanılan eski tesislerini kontrol eden Amerikalılar, tahliye karargâhı olacak binayı da belirledi.

  LÜBNAN’A HAVA KÖPRÜSÜ
  Gelen ilk haberlere göre, ABD Larnaka havaalanını Lübnan ile Kıbrıs adası arasında hava köprüsü kurmak amacıyla kullanacak. Tahliye helikopterlerinin üsleneceği havaalanına binden fazla Amerikan askeri konuşlanacak ve olası Suriye operasyonu sırasında özellikle Lübnan’da toplanacak Amerikan vatandaşlarının tahliyesi sağlanacak. Amerikan asker ve teçhizatının Ada’ya girişinde herhangi bir kontrol yapılmayacak.

  Suriye operasyonunda topraklarının saldırı amacıyla kullanılmasına karşı çıkan ve BM Güvenlik Konseyi kararı talep eden Rumlar, tahliye operasyonlarına ise, izin vereceğini açıkladı. Rum hükümeti, üçüncü ülkeler ile anlaşmalar çerçevesinde her türlü tahliye operasyonu konusunda işbirliği yapacaklarını söyledi. Larnaka havaalanı, 2006’da Hizbullah-İsrail çatışması sırasında da Lübnan’dan yabancıların tahliyesi amacıyla üs olarak kullanılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı