Gündem Haberleri

  ABD kendi geleceğine zarar veriyor

  Dow Jones
  06.01.2011 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük yatırım fonu Pimco’nun Eşbaşkanı Bill Gross, ABD’nin rekor büyüklükteki bütçe harcamalarının, ücret artışlarına sekte vuracağını ve ülkenin şu anda AAA olan kredi notunun düşmesine neden olabileceğini söyledi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor         

   

  Gross aynı zamanda, yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerin borsalarına yönelmelerini önerdi.

   

  Gross’un değerlendirmesi, yasa koyucuların önceki Başkan George W. Bush dönemindeki vergi indirimlerini devam ettirmeyi oyladığı ve ekonomi politikaları üzerine tartışmanın sürdüğü bir dönemde geldi.

   

  Pimco’nun önemli isimlerinden Gross, şirketin internet sitesinde her ay yayımladığı yazısında, “ABD’li politikacılar ve ülke halkı her geçen gün artmaya devam eden trilyon dolarlık bütçe açığının maliyetinin farkında olması lazım” ifadesini kullandı.

   

  Gross, ABD’deki durumu, eşinin kafasını yiyen dişi peygamber devesi böceğiyle kıyasladı ve “Washington’daki liderler, gelecek nesillerin başını yiyor” dedi.

   

  Pimco yetkilisi aynı zamanda, ücretlerin enflasyon engeline takılacağını ve doların ABD’li tüketicilerin alım güçlerini olumsuz etkileyeceğini de belirtti.

   

  Gross bununla birlikte, ABD’nin uzun vadeli tahvillerinin artık eskisi kadar çekici olmadığını ve bu durumda ülkenin bütçe açığını yönetme konusunda başarısız olabileceğine dikkat çekti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Dow Jones’ta “Pimco's Gross: US Eating Its Future With Deficit Spending” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı