Gündem Haberleri

  ABD, Karzai'yi sakinleştirmeye çalışıyor

  Hürriyet Planet
  20.06.2013 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban'ın Katar'da düzenlediği basın toplantısında kendisini "sürgündeki bir hükümet" olarak yansıttığını öne sürerek, Washington'la olan uzun vadeli güvenlik görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Karzai'yi defalarca şahsen aramasına karşın, Obama yönetimini ikili oynamakla suçlayan Kabil'in öfkesi geçecek gibi görünmüyor.

  ABD ve Taliban’ın salı günü masaya oturacağının açıklanması, Afganistan’daki savaşın sona erebileceğine dair umut ışığı yakmıştı.

  Taliban’ın El Kaide ile bağlantısını kesebileceği mesajını verirken Kabil hükümetiyle görüşmeye ve yasalar çerçevesinde davranmaya dair ışık yakmaması Karzai’nin tepkisine neden oldu. Açıklamaların beyaz Taliban bayrağı önünde yapılması ve grubun kendisini iktidardayken kullandığı “Afganistan İslam Emirliği” ifadesiyle tanımlaması da Karzai’yi rahatsız etti.

  Taliban, Karzai'nin görüşmeleri askıya almak için açıklama yaptığı sırada, dün dört ABD'linin hayatını kaybettiği Bagram askeri üssüne yapılan saldırıları üstlendi.

  Bunun üzerine ABD yönetimi de Taliban'la Katar’ın başkenti Doha’da yapılması beklenen görüşmeleri askıya aldı. ABD’nin Pakistan ve Afganistan ilişkilerinden sorumlu elçisi James Dobbins'in yeni bir talimata kadar Washington’da kalacağı açıklandı.

  "O AMBLEMİ ÇIKARIN"

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Katar hükümetinden Taliban’ın Doha’daki yeni ofisinin önünde bulunan ‘Afganistan İslam Emirliği’ amblemini çıkarmasını istediğini söyledi.

  “Gelecekte atılacak uygun adımların ne olabileceğine dair Afganistan hükümetiyle tartışma içindeyiz” diyen Psaki, Dobbins’in Washington’da kalacağını teyit etti ancak elçinin görüşmeler için ne zaman nereye gideceğine dair bir bilgisi olmadığını belirtti.

  Karzai, 19 Haziran’dan itibaren ülkesindeki bütün askeri operasyonları Afgan Ulusal Ordusu’nun yürüteceğini söyledi.

  Karzai dün eğer ABD görüşmelerden çekilmezse Taliban’la barış için masaya oturmayacağını söyledi.

  ABD, Katar da dahil tüm tarafların, Taliban’ın Doha’daki ofisinin adını “Afganistan Talibanı'nın siyasi bürosu” olarak değiştireceği ve Afgan hükümeti dışında bir diplomatik tanınma talep eden ifadelerden kaçınacağı üzerine uzlaştığını belirtti.

  "TALİBAN SÖZÜNDE DURMADI"

  Mevcut durum, 12 yıldır Afganistan’da devam eden savaşları sonlandıracak barış müzakerelerinin üzerine gölge düşürdü. ABD Dışişleri Bakanlığı, sarsıntılı bir başlangıç yaptıklarının farkında olduğunu fakat ülkenin barış müzakerelerini yapmakta ısrarcı olacağını belirtti.

  Bir Afgan yetkili Guardian gazetesine, Taliban’ın Doha’daki ofisi yalnızca görüşmeler için kullanacağına dair söz verdiğini ancak salı günü yapılan basın toplantısıyla bu sözün aşılmış olduğunu söyledi.

  Psaki, Taliban El Kaide ile ilişkisini kesmeden önce Taliban’la görüşmeyi kabul eden ABD yönetimine yöneltilen eleştirileri reddetti. Psaki bu konuyla ilgili, “Taliban’ın hemen El Kaide’yi kınamasını ve terörü bitirmesini bekleyemeyiz. Zaten bu bizim başlayacağımız değil ulaşmak istediğimiz noktadır” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı