Gündem Haberleri

  ABD karakışa teslim

  Hürriyet Haber
  04.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin ortabatı kesimlerini etkisi altına alan şiddetli kar fırtınaları, ülkede hayatı tamamen felce uğrattı. Kar kalınlığı yer yer iki metreye kadar ulaşırken yüzlerce uçak seferi iptal edildi; binlerce araç yollarda kaldı, insanlar perişan oldu. Michigan eyaletinde meydana gelen otoyol kazasında ise 60 araç birbirine girdi. Bazı eyaletlerde olağanüstü hal ilan edildi.

  Dünyanın en gelişmiş ülkesi kabul edilen Amerika, 1999 yılına karakış ve soğukla girdi. Rüzgarlı kent olarak bilinen Chicago'da, son 20 yılın en büyük kar fırtınası, kent sakinlerinin işlerine gitmelerini ve işyerlerinin açılmasını engelledi. Chicago'nun iki büyük havaalanında, iç hat seferleri tümü ile, dış hat seferleri ise çoğunlukla iptal edildi.

  Kentte cuma günü başlayan ve düne kadar aralıksız süren kar fırtınası karşısında, kar temizleme araçları yetersiz, yetkililerse çaresiz kaldı. Chicagolular, açık buldukları gıda satış yerlerinden ekmek, süt, yumurta ve çeşitli yiyecek maddeleri alarak stok yaptılar.

  Chicago'yu böylesine etkileyen son kar fırtınasının 1979 yılında meydana geldiği ve o tarihte gerekli tedbiri almadığı için Chicago'nun o zamanki belediye başkanının daha sonra seçimleri kaybettiği hatırlatıldı.

  Kar yağışının Noel tatilinin bitiş dönemine rastlaması, gittikleri yerlerden evlerine dönmek isteyenleri de zor durumda bıraktı. Karayolları yetkilileri, yola çıkması zorunlu olmayan kişilerin evlerinde kalmaları çağrısında bulundular. Soğuk hava ve yoğun kar yağışından en fazla etkilenen eyaletlerin Illinois, Indiana, Iowa, Dakota ve Missouri olduğu ve buralarda kar kalınlığının yer yer 40 santime yaklaştığı belirtildi. Şiddetli fırtınanın da karın etkisini artırdığı kaydedildi. Kötü hava koşulları yüzünden meydana gelen trafik kazalarında New York, Arkansas, Nebraska ve Missouri eyaletlerinde toplam 13 kişi hayatını kaybetti.

  SANDALYEDE DONDU

  Bu arada Pennsylvania'nın Edinboro kentinde, felçli bir üniversite öğrencisi, elektrikle çalışan tekerlekli sandalyesinin kara saplanması sonucu donarak öldü. Justin Bradley adlı 22 yaşındaki öğrencinin, yeni yıl partisinden sonra tek başına evine gitmekte olduğu bildirildi. Bradley'in cesedi, kalmakta olduğu pansiyonun yakınında sabaha karşı bulundu. Polis, öğrencinin, arkadaşlarının kendisini eve götürme önerisini reddettiğini açıkladı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı