Gündem Haberleri

  ABD, Kaddafi’ye niye siber savaş açmadı

  Hürriyet Haber
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün sürpriz bir şekilde Libya’nın başkenti Trablus’a gidip geçici yönetimin temsilcileriyle görüştü. Hillary, yeni yardım ve silah sözü verdi.

  OBAMA Yönetimi’nin NATO uçaklarına yardım için Libya hava savunma sitemini çökertecek bir planı, “Çin ve Rusya’ya örnek olur” endişesiyle rafa kaldırdığı ortaya çıktı.

  New York Times’ın haberine göre, NATO’nun hava harekatının başladığı Mart ayında Obama yönetimi ordu kurmaylarıyla bir araya gelerek, Libya’nın hava savunma sistemini çökertecek bir siber-savaş başlatılması seçeneğini tartıştı. Tekniği devlet sırrı olarak tutulan siber saldırı planına göre, Amerikalı askeri bilgisayar uzmanları Libya’nın askeri bilgisayar ağının koruma kalkanları arkasına sızıp haberleşmeyi aksatacak, daha da önemlisi erken uyarı radarlarının çalışmasını ve NATO uçaklarını hedef alacak füze bataryalarının harekete geçmesini engelleyecekti. Ancak üst düzey subaylarla bir toplantı yapan Obama yönetimi, bu yönteme başvurmanın başta Rusya ve Çin olmak üzere başka ülkelerin üçüncü ülkelere ve ABD’ye karşı siber saldırılarına örnek oluşturmasından endişelendiler. Nihayetinde Obama yönetimi siber-savaş seçeneğinden vazgeçti ve Libya’nın hava savunma sisteminin savaş uçakları, cruise füzeleri ve insansız hava araçlarının saldırılarıyla yok edilmesine karar verildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı