Gündem Haberleri

  ABD istihdam verisi piyasalarda iyimserlik yarattı

  EkoNet
  06.01.2011 - 11:01 | Son Güncelleme:

  ABD'de beklenenden oldukça iyi gelen özel sektör istihdam verisinin iyimserliği artırması hisse senetleri piyasalarında yükselişi getirirken, doların da diğer para birimlerine karşı değer kazanmasını sağladı.Piyasalardaki olumlu hava Avrupa'daki borsaları da pozitif yönde etkiledi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor         

   

  Olumlu verilerin etkisiyle ABD'nin gösterge endekslerinden Dow Jones yüzde 0.3 değer kazanırken, S&P 500 Endeksi ise yüzde 0.5 artış kaydetti. ABD'de özel sektör istihdamı, Aralık ayında 297 bin kişi artarak, 100 bin olan beklentinin oldukça üzerinde artış kaydetti.

   

  Asya'da ise ABD ekonomisine yönelik iyimser beklentilerle, doların Japon yeni karşısında değer kazanması rekabet avantajı yakalayan Japonya'daki ihracatçı şirketlerin hisselerini yükseltti. Tokyo'da Nikkei 225 Endeksi yaklaşık yüzde 1'e yakın yükselerek son sekiz ayın zirvesine çıktı. Asya'daki diğer borsalarda da hafif yükselişler kaydedildi.

   

  Avrupa'da da bölgenin önde gelen 600 şirketinin oluşturduğu Stoxx Europe 600 Endeksi gün ortasında yaklaşık yüzde 1 yükselirken, İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.7, Almanya'da DAX Endeksi yüzde 1.1, Fransa'da ise Paris CAC 40 Endeksi yüzde 0.8 yükseliş kaydetti.

   

  Olumlu hava içeride İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) da yansıdı. İMKB ilk seansta yüzde 1.3 değer kazandı.

   

  Döviz piyasalarında dolar/yen paritesi 83.20'li seviyelerde işlem görürken, Avrupa'daki kaygıların devam etmesi euro/dolar paritesini 1.32'nin altına getirdi. İçeride ise dolar/TL 1.54, euro/TL ise 2.02’li seviyelerde bulunuyor.

   

  Beklenenden iyi gelen istihdam verileri, dün varil fiyatı 88 dolara kadar gerileyen ABD tipi ham petrolü fiyatının yeniden 90 doların üzerine çıkmasını sağladı.

   

  ABD'de işsizliği azaltacak biçimde istikrarlı bir istihdam artışı yaşanıp yaşanmayacağı, yatırımcıların bu sene odaklandığı öncelikli konular arasında yer alıyor.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı