Gündem Haberleri

  ABD istihbaratı telefon ve internet takibatını savundu

  BBC Türkçe
  07.06.2013 - 16:38 | Son Güncelleme:

  ABD Ulusal İstihbarat şefi James Clapper, telefon kayıtlarının ve internetin izlendiği yönünde çıkan haberler karşısında yapılan takibatı savundu.

  Clapper, telefon kayıtlarının izlenmesi ile ilgili gizli mahkeme kararının deşifre edilmesinin "tamiri mümkün olmayan zarara" neden olduğunu açıkladı. ABD'de gizli emirle milyonlarca telefon takip altında tutuluyor.

  İstihbarat şefi dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girilmesi iddiasını da kınadı. İnternet şirketleri ise hükümet yetkililerinin veri tabanlarına girmesine izin verdikleri iddialarını yalanladı.

  İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi, tıklayın önceki günkü haberinde, gizli mahkeme kararı gereğince Verizon adlı telefon firmasının abonelerin günlük telefon trafiğine ilişkin bilgileri Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'ya ilettiğini açıklamıştı.

  Bu haberin hemen ardından ise yine Guardian gazetesi Washington Post ile birlikte Amerikan istihbarat örgütlerinin PRISM  adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girdiği haberini yayınlamıştı.

  PRISM'LE İSTİHBARAT TOPLANILIYOR İDDİASI
  NSA milyonlarca telefon kaydını gizlice topladığını doğruladı. Ancak İstihbarat şefi Clapper, "Bu olayın deşifre edilmesi, ülkemize yönelik tehditleri ortaya çıkarma olanağına büyük zarar vermiştir" dedi.

  PRISM programı ile ilgili yayımlanan haberlerin hatalı bilgiler içerdiğini ifade eden Clapper, internet firmalarından bilgi toplandığını doğruladı, ancak hedef alınan kişilerin "Amerikan vatandaşı" olmadığını açıkladı.

  11 Eylül saldırısının ardından dönemin devlet başkanı George W Bush'un uygulamaya koyduğu ve mahkeme kararı olmaksızın iç takibata izin veren program kapsamında PRISM 2007'de başlatıldı.

  Bu programın kullanıcı bilgisi toplamadığı, bilgi akışı içerisinde belli terimleri hedef alarak veri biriktirdiği ifade ediliyor. Clapper, programın "ABD dışındaki kişilerle ilgili dış istihbarat bilgileri toplamak için tasarlandığını" söyledi.

  Washington Post, toplanan bilgilerin istihbarat raporlarının yedide birini oluşturduğunu ve devlet başkanına verilen günlük brifinglerde kullanıldığını vurguladı.

  Gazete, programda adı geçen şirketlerin Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple olduğunu açıkladı. Söz konusu şirketler ise kullanıcıların özel bilgilerine erişim izi vermediklerini, sadece yasal yükümlülüklerini yerine getirdiklerini ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı