Gündem Haberleri

  ABD istihbaratı gizliliği kalkan belgeye ulaşımı engelliyor

  WASHINGTON (A.A)
  21.02.2006 - 07:04 | Son Güncelleme:

  ABD istihbarat servislerinin ABD Ulusal Arşivi'ndeki gizliliği kaldırılmış belgelere halkın ulaşımını engellediği bildirildi.

  New York Times gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, 1995'te, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'ın imzasıyla gizliliği kaldırılarak kamuoyuna açıklanmış belgelerin, 1999 yılından itibaren tekrar gizli belge sınıfına alındığı belirtildi. Gazete, söz konusu işlem hakkındaki kararın, ABD Merkezi Haberalma Örgütü CIA ve diğer 5 ABD haberalma örgütünün belgelerdeki hassas bilgilerin alelacele kamuoyuna açıklanmasına karşı çıkması üzerine alındığını kaydetti.

  Haberde, kamuoyundan gizli olarak yapılan belgelerin tekrar sınıflandırılma işleminin George W. Bush yönetiminin işbaşına gelmesinden sonra, özellikle de 11 Eylül terörist saldırılarının ardından hız kazandığı ifade edildi.
  Kamuoyuna açıklanmış tarihi belgelerin tekrar gizli belge olarak sınıflandırılması işleminin bir haberalma tarihçisi olan Matthew Aid'in yıllar önce kopyaladığı düzinelerce belgenin arşivlerden kaldırılmış olduğunu fark etmesi üzerine ortaya çıktığı belirtildi.

  ABD'deki düzenlemelere göre hükümet belgeleri, eğer bu belgelerin gizli kalmasını gerektiren özel bir neden yoksa, her 25 yıldan beri gizliliği kaldırılarak kamuoyuna açıklanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı