GeriGündem ABD: İran'ın Suriye'ye yönelik silah sevkiyatı kaygı verici
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: İran'ın Suriye'ye yönelik silah sevkiyatı kaygı verici

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, İran'ın Suriye'ye yönelik silah sevkiyatının kaygı verici olduğunu belirtti.

Rice, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, İran'ın, Esed rejimine silah ihracatının özellikle endişe verici olduğunu belirterek, bölge ülkelerine "bu yasadışı sevkiyatı engellemek, denetlemek ve el koymak için çabalarını artırmaları" çağrısında bulundu.

Susan Rice, İran'ın nükleer programına da değinerek, diplomasi için hala zamanın bulunduğunu ancak bu zamanın kısıtlı olduğunu belirterek, Batı tarafından masaya konan önerilere İran'ın yapıcı bir cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Rice, İran'ın önemli tedbirler alması gerektiğini yoksa artan oranda baskılara maruz kalacağını belirterek, sonuca ulaşmayan sonu gelmez görüşmelere devam etme niyetlerinin olmadığını, zamanın kısıtlı olduğunu kaydetti.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Gran da İran rejiminin yol ayrımında olduğunu, İran'ın, uluslararası toplumun kaygılarını görmezden gelmeye devam edebileceğini ya da bir çözüm için görüşmelerde bulunabileceğini, Suriye'deki baskıcı rejimi destekleyebileceğini veya bölgede yapıcı bir rol oynayabileceğini, terörizm ihraç edebileceğini veya uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi gibi davranabileceğini söyleyerek, İran'ı hızla bir tercih yapmaya davet etti.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da İran'ı görüşmeye çağırdıklarını ancak bu ülkenin görüşmediğini belirterek, diyaloğa açık olduklarını ancak on yıllar boyunca, saatler süren boşa geçmiş görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle