Gündem Haberleri

  ABD: İran'ın nükleer açıklamaları farklı

  WASHINGTON (A.A)
  24.02.2006 - 09:38 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Adam Ereli, İran'ın nükleer programıyla ilgili farklı farklı açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

  Ereli, “İranlı yetkililer, her gün birbiriyle çelişen farklı farklı açıklamalarda bulunuyor. Sanıyorum bütün bunlar Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) Guvernörler Konseyi'nde dikkatle değerlendirilecek. UAEK'nun 6 Mart'taki raporundan sonra da bütün bunlara BM Güvenlik Konseyi'nde bakacağız” dedi.

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin dün Endonezya'da yaptığı ve uranyum zenginleştirme konusunda Rusya'nın önerisini göz ardı etmediğini, önerinin hala değerlendirildiğini kaydettiği ve Tahran'ın uzlaşmaya hazır olduğunu belirttiği açıklamasını değerlendiren Ereli, ABD'nin, Avrupalılarla İran arasındaki müzakerelere doğrudan karışmak gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

  Ereli, mevcut yaklaşımlarını sürdürdüklerini ve Almanya, Fransa ve İngiltere'nin yanı sıra Rusya, Çin ve Hindistan ile sıkı işbirliğine devam ettiklerini belirtti. Şu andaki krizin İran'a karşı bir uluslararası konsensüsün güçlenmesine yol açtığını savunan Ereli, “Sanıyorum, son aylarda İran'ın nükleer programı ve buna ilişkin tehditle ilgili bir uluslararası konsensüsün genişlediğini ve güçlendiğini gördünüz. Bu, bizim tarafımızdan iyi incelenmiş ve tutarlı bir diplomasinin sonucudur ve buna devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), BM Güvenlik Konseyi'ne rapor edilmesine karar verdiği İran'ın nükleer programıyla ilgili 6 Mart'ta toplantı yapacak. ABD ve Avrupa ülkelerinin gizlice nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçladığı İran, programının enerji elde etme amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

  Rusya ise İran'a Rus topraklarında uranyum zenginleştirme teklifinde bulunmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı