GeriGündem ABD İran'ın çabalarını umursamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD İran'ın çabalarını umursamadı

ABD İran'ın çabalarını umursamadı
refid:14775002-spot ilişkili resim dosyası

İran'a yönelik yeni yaptırımlar öngören bir karar taslağı sunan ABD, Tahran'ın nükleer programı üzerindeki baskıyı hafifletme çabalarını görmezden geldi.

WASHINGTON POST: ABD ve müttefikleri İran yaptırımları üzerinde anlaştı

ABD Salı günü Rusya, Çin ve diğer dünya güçleriyle nükleer programından vazgeçmeyen İran’a yönelik yaptırımların genişletilmesini amaçlayan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi karar taslağı üzerinde anlaşmaya vardı.

 

ABD ve müttefiklerinin hazırladığı 10 sayfalık karar taslağı, BM Güvenlik Konseyi’nin iki geçici üyesi Türkiye ve Brezilya’nın yaptırımların önüne geçmek için İran’la kendi aralarında yaptıkları anlaşmanın bir gün sonrasında kabul edildi.

 

Karar taslağı Obama yönetiminin uygulamak istediği “kısıtlayıcı” yaptırımlardan uzak olsa da bu sürecine yeni bir hız kazandırdı. Üzerinde uzlaşılan önlemler arasında, İran Devrim Muhafızları’yla bağlantısı bulunan kişi ve kurumların maddi varlıklarının dondurulması ve büyük silah sistemleri üzerinde ambargo uygulanması bulunuyor.

 

BBC: ABD İran yaptırımları için bastırıyor

ABD, İran’a yönelik mevcut yaptırımların genişletilmesini öngören bir karar taslağını Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne iletti. Karar taslağı aylar süren müzakerelerin sonunda ABD, İngiltere, Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin tarafından kabul edildi.

 

Alınan kararlar arasında, İran’ın nükleer programında kullanabileceği nükleer materyali bulundurmasından şüphelenilen deniz taşıtlarına yönelik uluslararası bir denetleme sisteminin oluşturulması var.

 

AGENCE FRANCE PRESSE: ABD yeni bir yaptırım taslağı sundu

ABD, kendisine yönelik yaptırımları, nükleer yakıt takası anlaşmasıyla ertelemek isteyen İran’a daha sert ve genişletilmiş yaptırımlar uygulamak için Birleşmiş Milletlere bir karar taslağı sundu.

 

Karar taslağı İran üzerindeki ambargo kapsamını genişletmenin yanı sıra İran bankacılık sektörüne yeni önlemler uygulamayı öngörüyor. Ayrıca, İran’ın uranyum madenciliği ve balistik füzelerin test edilmesi gibi yurt dışı faaliyetlerinin de önüne geçmeyi amaçlıyor.

 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pazartesi günü Türkiye, Brezilya ve İran arasında varılan anlaşmaya gönderme yaparak, “Bu karar Tahran’da son birkaç gün içinde gösterilen çabalara verilen ikna edici bir cevaptır” dedi.

 

ASSOCIATED PRESS: ABD, Rusya ve Çin yaptırımlarda anlaştı

ABD, uzun süreden beri kazanmaya çalıştığı Rusya ve Çin’in desteğini yanına alarak, İran’a yönelik bir Birleşmiş Milletler (BM) karar taslağı sundu. Taslak Devrim Muhafızları ve ordusunun gücünü azaltmanın yanında, İran’ın ekonomi ve gemi taşımacılığı faaliyetlerine yeni önlemler getirmeyi amaçlıyor.

 

AP tarafından elde edilen yaptırım karar taslağı, İran’ı “nükleer silah başlığı taşıyan her türlü balistik füze faaliyetinin” yasaklanmasını öngörüyor. Ayrıca İran Devrim Muhafızları’yla bağlantılı nükleer şirketlerin maddi varlıklarının dondurulması, İran’ın uranyum madenciliği yatırımlarının yasaklanması ve çeşitli ağır silahlar alımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 

İran’a yakın bağları bulunan Rusya ve Çin, İran’ın Türkiye ve Brezilya ile bir gün önce yaptığı nükleer yakıt takası anlaşmasını görmezlikten gelerek, BM Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyeleri İngiltere, Fransa ve Almanya ile taslağı onayladı.

 

REUTERS: Dünya güçleri İran taslağı üzerinde anlaştı

Çin ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu dünya güçleri İran’ın Pazartesi günü Brezilya ve Rusya ile yaptığı nükleer anlaşmaya geri çevirerek yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) karar taslağı üzerinde anlaştı.

 

ABD Başkanı Hillary Clinton’ın alınan kararı son birkaç günde Tahran’ın faaliyetlerine verilen cevap olarak değerlendirmesi, Washington’un İran’ın kabul ettiği nükleer yakıt takası anlaşması hususunda birçok soru işaretine sahip olduğunu ortaya koydu.

 

Clinton Rus ve Çin’in işbirliğiyle güçlü bir karar taslağı oluşturduklarını ve Güvenlik Konseyi’ne sunulacak taslağın tüm üyelerden tam destek almasını umduğunu belirtti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle