Gündem Haberleri

  ABD: İran'dan kaygılıyız, ama operasyon yok

  Hürriyet Haber
  04.01.2006 - 13:38 | Son Güncelleme:

  Hürriyet'in "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen temmuz ayında görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Putin'e, Türkiye’deki üslerin İran’a yönelik bir saldırıda ABD tarafından kullanılmayacağı garantisini verdiği" haberi yankı buldu. Bir ABD yetkilisi, "İran konusunda kaygılarımız var ancak bu aşamada askeri müdahale için bir planımız yok" dedi.

  ABD’nin İran ve Suriye’ye karşı planladığı askeri operasyonlar için Türkiye’den askeri katkı talep ettiği yolundaki haber ve spekülasyonlar sürüyor.

   

  FBI ve CIA başkanlarından sonra ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD ile birlikte hareket eden İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'ın Türkiye'yi ziyaret edecek olması, Washington’un İran ve Suriye’ye karşı askeri operasyon planladığı spekülasyonlarını besliyor.

   

  Bu tartışmaları ve Bush yönetiminin İran'a karşı Türkiye’den üs ve destek istediği iddialarını değerlendiren bir ABD yetkilisi, "şu aşamada İran’a karşı askeri müdahale için bir planımız yok" dedi.

   

  Türkiye ile çeşitli düzeylerde yapılan görüşmelerde İran ve Suriye gibi konuların sürekli ele alındığını kaydeden yetkili, "Türkiye gibi bizim de İran konusunda kaygılarımız var" diye konuştu.

    

  İran’dan nükleer programını durdurma ve teröre destek vermeme gibi konularda işbirliğini beklediklerini ifade eden ABD'li yetkili, ancak bu sorunları diplomatik yollardan çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

    

  ABD yetkilisi, Suriye konusunda ise, "teröristlere destek sağlanması, Ortadoğu’da sorun yaratılması, insan hakları ihlalleri, yabancı unsurların Irak’a sızmalara izin verilmesi" gibi konularda Şam yönetiminden adım atması beklentisi içinde olduklarını dile getirdi.

   

  RICE’NİN ZİYARETİ

   

  Yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin şubat ayında Türkiye’yi ziyaret edeceği haberleri konusunda ise kendisinin bu yönde bir bilgisi bulunmadığını, ancak,"kendisi bu yıl Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi. Geçen yıl Şubat ayında Türkiye’yi ziyaret etmişti. Yine gelirse sürpriz olmaz" ifadesine yer verdi.

   

  "ABD ASKERİNİN ÇIRILÇIPLAK SOYULMASI DOĞRU DEĞİL"

   

  Bu arada, Türk askerlerince çuval geçirilmesi olayının misillemesi olarak Amerikan askerlerinin çırılçıplak soyunmaya zorlandığı haberlerini değerlendiren yetkili, bunların doğru olmadığını belirterek Genelkurmay Başkanlığının bu konuya ilişkin olarak 2004 yılında yaptığı açıklamayı anımsattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı