Gündem Haberleri

  'ABD Iraklı Kürtlerin sözlerinde durmasını sağlamalı'

  WASHINGTON (A.A)
  28.10.2005 - 08:30 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, tek ve birleşik bir Irak'a bağlılık beyanında bulunan Iraklı Kürtlerin verdiği bu sözün tutulmasının, özellikle ABD tarafından sağlanması gerektiğini söyledi.

  Loğoğlu, Türk-Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası'nın düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin Washington gezisini değerlendirmesinin istenmesi üzerine, “Önemli olan, Barzani'nin The Washington Post gazetesinde çıkan yazısında Iraklı Kürt grupların, tek ve birleşik Irak'a bağlılık beyanında
  bulunması. Bu kamuoyuna duyuruldu” dedi. Büyükelçi Loğoğlu, “Herkes ve özellikle de ABD, Kürtlerin bu sözü tutmasını sağlamalı” diye konuştu.

  Loğoğlu, KKTC üzerindeki yaptırımların kaldırılmasının, çözüm yolunda bir adım olacağını ve gerçekleşmesi durumunda bunun, Kıbrıs Rum tarafını çözümün gerekliliği yönünde ikna edebileceğini belirtti.
  Faruk Loğoğlu, Kıbrıs sorununun halen dünya gündeminin üst sıralarında yer almamasının ise güçlü bir çözüm girişimini zorlaştırdığına işaret etti.

  Türkiye'nin AB sürecinin ABD tarafından aktif şekilde desteklendiğini hatırlatan Büyükelçi Loğoğlu, Başkan George W. Bush, Eski Dışişleri Bakanı Colin Powell ve şimdiki Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Avrupalı muhataplarıyla Türkiye için yaptığı görüşmelerin yararlı olduğunu söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı