Gündem Haberleri

  ABD ile sıkıntılar aşıldı

  Hürriyet Haber
  22.02.2005 - 01:53 | Son Güncelleme:

  Hükümet, dün son dönemde hareketlenen Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Kabine’ye bilgi verdiği kurul sonrasında, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, ilişkilerde geçmişte kırılma noktaları olduğunu, ama sıkıntıların aşılarak ilişkilerin her kademede yürütüldüğünü ifade etti.

  Hükümet, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun istifası nedeniyle dün bir eksikle toplandı. Çiçek, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, iki ülke arasında yarım yüzyılı aşan tarihi ilişkiler bulunduğunu ve bu ilişkilerde ‘Bir çizgi kırıklığının olmadığını’ ileri sürdü. Geçmişte bazı dönemlerde kırılma noktaları yaşandığına değinen Çiçek, bu sıkıntıların aşıldığını ve Türkiye olarak ilişkilerin her kademe ve düzeyde yürütülmesinden yana olduklarını bildirdi. Çiçek, bunun her iki tarafın da yararına olduğunun altını çizdi.

  Çiçek, bir gazetecinin, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Türkiye gezisi öncesinde Başbakan Erdoğan’ın ‘sert ve şahince’ açıklamalarına nazaran daha yumuşak bir üslup içerdiğini anımsatması üzerine, üslup konusunun zaman zaman gündeme geldiğini kaydetti. Çiçek, açıklamaların üslubundan çok, özüne bakmak gerektiğini, Türkiye’nin ABD ile ilişkilerine önem verdiğini ve bunu çeşitli seferlerde ispatladığını kaydetti.

  KKTC DİLEĞİ

  Çiçek,
  toplantıda KKTC’de önceki gün yapılan erken genel seçimleri de değerlendirdiklerini belirterek, Türkiye’nin beklentisinin KKTC’de bir an önce kalıcı hükümetin kurulması olduğunu söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı