Gündem Haberleri

  ABD ile Küba arasında şimdi de pipi krizi çıktı

  Hürriyet Haber
  05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD ile Küba arasındaki küçük Elian sorunu, giderek daha karmaşık hale geliyor. 6 yaşındaki Kübalı mülteci Elian Gonzalez'i, Havana'dan görmeye gelen büyükanneleri, ziyaret sırasında küçük çocuğu eğlendirmek için, dilini ısırdıklarını ve edep yerlerini kontrol ettiklerini söyleyince kıyamet koptu.

  Küçük mülteci Elian Gonzalez, hem ABD'yi, hem de Küba'yı karşıt gruplara ayırmayı sürdürüyor. Elian'ı Amerika'da ziyaret eden iki büyükannesinin Küba'ya dönüşlerinde yaptıkları açıklamalar, iki ülke arasında yeni bir krize neden oldu. Elian'ın yanında kaldığı Miami'deki akrabaları, küçük çocuğu görmek amacıyla kısa bir süre için ABD'ye gelen büyükannelerin davranışları karşısında şoke olduklarını ve çok kızdıklarını belirttiler. ABD ve Küba arasındaki ‘‘pipi krizi’’ şöyle gelişti.

  DİLİNİ ISIRDIK

  Elian'ın babaannesi Mariela Quintana, geçen çarşamba günü resmi Küba televizyonundaki bir programa çıkarak Miami ziyaretini anlattı. Mariela Quintana, konuşmasında torununu çok üzgün göründüğünü, onu biraz neşelendirmek için dilini ısırdığını ve ‘‘büyümüş mü diye’’ pantolonunu indirerek ‘‘pipisine baktığını’’ söyledi.

  Küba'da büyükannelerin torunlarının pantolonunu indirmeleri, sevgi gösterisi olarak değerlendirilmesine rağmen, Miami'de yaşayan Küba kökenli Amerikalılar, büyükannelerin tutumunu kızgınlıkla karşıladılar. ‘‘Kübalı Amerikalılar Kuruluşu’’nun sözcüsü Ninoska Perez, büyükannelerin davranışını ‘‘son derece rahatsız edici’’ olarak niteledi. Perez, ‘‘ABD'de bu davranışlar, küçük yaşta çocukların cinsel tacizi demektir’’ diye konuştu. Öte yandan Elian'ın Küba'daki babasına gönderilip gönderilmeyeceği konusu, ABD'de, annelerinin yabancı ülkelere kaçırdığı çocuklarının velayetini almaya çalışan binlerce baba tarafından yakından izleniyor. Elian'ın babasına geri gönderilmesi halinde, Amerikalı babalar da, çocuklarının velayetini annelerinden almak için Elian davasını emsal gösterebilecekler. Bilindiği gibi küçük Elian, annesi ve üveybabasının da bulunduğu Kübalı mültecileri taşıyan bir teknenin batmasının ardından Florida kıyılarında bulunmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı