Gündem Haberleri

  ABD ile Çin arasında ticaret polemiği büyüyor

  EkoNet derleme
  07.11.2009 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Başkan Obama’nın 15 Kasım’da başlayacak Doğu ziyaretleri öncesinde iki ülke arasındaki ticaret gerginliği artıyor

  ABD medyası Başkan Obama’nın 15 Kasım’da başlayacak olan sekiz günlük Doğu Asya ziyareti öncesinde ticari görüşmelerde sıkıntı yaşayacağını belirtiyor.

   

  Wall Street Journal’da yer alan analizde, George Washington Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü David Shambaugh’un sözlerine yer verildi. Shambaugh “George Bush başkanlığı döneminin en büyük başarısı şüphesiz Çin ile olan ticareti yaratmak oldu. Ancak Obama gelişi ile bu ilişkinin arasına çok katı bir giriş yaptı” açıklamasında bulundu.

   

  Haber analizde, Obama’nın koltuğa geçtikten bu yana ithalatın ülke ticaretindeki yerine ayrı bir önem verdiği ve Çin’den alınan bazı malların ticaretini durdurduğu ifade edildi.

   

  Financial Times, Obama’nın yerel sanayiyi korumak adına Çin ile yapılan 2.6 milyar dolarlık çelik boru ithalatını durdurması ile iki ülke arasındaki ticari gerginliğin arttığını belirtti.

   

  Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Yao Jian’ın sözlerine yer veren FT, Jian’ın “Amerika yerel sanayisi üzerindeki değerlendirmelerde objektif olmalı ve bunun finansal krizden kaynaklandığını anlamalıdır. Biz yerel sanayilerimizin ihtiyaçlarını korumak için Amerika’nın aldığı koruyucu önlemlere kararlılıkla karşıyız” şeklindeki sözlerine yer verdi.

   

  ÇİN İLE KÜRESEL DİYALOG SORUNU

  WSJ ise, son 10 seneden bu yana Amerika ile Çin arasındaki diyalogların sadece ticaret, nükleer silahsızlanma ve insan hakları olmaktan çıktığını ve iki ülkenin başlıca küresel konularda bir araya gelmeye başladıklarına dikkat çekti. Haber analizde Başkan Obama’nın ziyareti esnasında Çinli liderler ile ağırlıklı olarak temiz enerji, Afganistan savaşı, Afrika’nın gelişimi ve küresel ekonomiyi düzeltmek üzerine tartışılacağını savundu.

   

  WSJ, Amerika’nın Çin ile küresel konular üzerinde bir araya gelmesinin alışılmamış bir durum olduğunu ve halen bu ülke üzerinde silah ve teknoloji ambargosu uygulanırken yapılacak girişimin sanıldığının aksine olumsuz olabileceğine değindi.

   

  Tsinghua Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü Yan Xuetong “Obama stratejik ortak ve arkadaş olmamızı istiyor ama biz ikisi de değiliz. Bizler ortak değerlerden çok materyalist ilgilerini paylaşan iş ortaklarıyız” açıklamasında bulundu.

   

  Shambaugh bu sözleri “Çin’den çok şey bekliyoruz, politik ve değer sistemlerimiz çok farklı” açıklaması ile değerlendirirken, WSJ, Çin ile küresel ortak haline gelme sürecinin 30 senelik bir gerçeklik dışı beklentiler sürecine dönebileceğini öne sürdü.

   

  TİCARİ ANLAŞMAZLIK TIRMANIYOR

  FT yayınladığı haber analizde, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Pekin’in özelleştirilmiş ham maddelerinin ihracatı üzerinde belirlediği kısıtlamaların ardından, Çin’den ithal edilen bazı çelik borulara yüzde 99’a varan gümrük vergisi uygulamaya başladığını ve ABD, Meksika ve AB’nin Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) Çin’e yönelik bir şikâyette bulunduğunu belirtti.

   

  Bu gelişmenin ardından Çin, Amerika’dan ithal edilen tavuk ürünleri, otomobil ve otomobil parçaları üzerinde güvenlik nedenleri yüzünden fiyat indirimi ve destek uygulamalarını kaldırma kararı aldı. FT, bu kararın öncesinde Amerika’nın Çin’den ithal edilen tavuk ürünleri üzerindeki yasağı kaldırmış ancak denetimleri katılaştırmış olduğunu hatırlattı.

   

  FT, Çin’in kendi sanayisinde devlet desteğine önem vererek piyasa ekonomisini canlandırmak istediğini ve bu şekilde uzun bir süreden beri sorun yaratan Amerika’nın fiyat indirimine karşı uygulamalarında değişim beklendiğini ifade etti.

   

  "ABD, ÇİN'İN FARKINA VARSIN"

  Cuma günü bir açıklama yapan Çin Ticaret Bakanı “Amerika’nın taraflılığından vazgeçerek Çin’in piyasa ekonomisinin farkına varmasını istiyoruz” sözleri üzerine, ABD Ticaret Bakanı Gary Locke, Hangzhou kentinde gerçekleştirilen ABD-Çin görüşmesinde bu konu üzerinde bir panel düzenleme sözü verdi.

   

  Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili Batı ile olan ilişkiler üzerine “DTÖ üyesi Batılı ülkelerin serbest ticareti bizimle mücadele etmek için bir mazeret olarak kullandıklarını ele almalıyız. Batılı ülkeler ticaret politikalarını kendi piyasa ihtiyaçlarına göre belirlemek istiyorlar” açıklamasında bulundu.

   

  FT, geçen haftaki görüşmede Çin’in domuz eti ve rüzgâr enerjisi parçalarının ithaline izin vereceğini belirtirken, Hindistan rüzgâr enerjisi şirketi Suzlon’un Çin temsilcisi Paulo Soares’in“Büyük şirketler çoktan üretim tesislerini kurdu ve tedarik zincirlerini oluşturdu. Kısaca bu tür girişimler hiçbir şeyi değiştiremez” sözlerine dikkat çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı